Faktem jest, że brakuje lekarzy i mamy lukę pokoleniową w tym zawodzie. Rozumiem, że stąd pomysł zlikwidowania staży podyplomowych, ale do takiego działania należy podejść rozważnie.

Pani minister lansuje pogląd, że zniesienie staży skróci czas dochodzenia do samodzielności w zawodzie. Ta oferta jest dla młodych ludzi atrakcyjna. Jeśli taką jest i konieczne są zmiany, to proponuję: pomyślmy dwa razy, jak to zrobić dobrze. Wszelkie źle przygotowane działania w tej materii napawałyby mnie dużym niepokojem.

Musimy zatem zastanowić się nad zmianą programu studiów medycznych, który być może, choćby w porównaniu z programami realizowanymi w innych krajach zaawansowanych, jest nieco przeteoretyzowany. Za mało w nim przedmiotów praktycznych. Uważam, że można rozważać np. na ile praktycznie przydatna jest wiedza teoretyczna z niektórych przedmiotów zdobywana przez pierwsze dwa lata studiów. Nie wiem, ile z tej wiedzy pamiętają koledzy, którzy kończą studia i są na stażu.

Są takie oczekiwania, że o ile staż będzie realizowany w ramach studiów kończących się Lekarskim Egzaminem Państwowym, to do systemu ochrony zdrowia może trafić w ciągu jednego roku, niejako dodatkowo, ponad 2000 lekarzy. Jeśli młodzi ludzie z tej „nadwyżki” trafią do klinicznego oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, którym kieruję, to niewiele to zmieni – przynajmniej na początku – w zakresie naszych możliwości kadrowych. Obecny system specjalizacji jest tak skonstruowany, że przez 6 lat specjalizacji zakres odpowiedzialności młodego lekarza jest niewielki, chyba że popełni dramatyczny błąd w sztuce. W czasie specjalizacji powierzenie dyżurowania jest możliwe po nabyciu odpowiednich umiejętności praktycznych, ale zawsze pod nadzorem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH