Prof. Górski: portal z wykazem badań klinicznych zapewniłby ich transparentność Bo nie zawsze wszystko widać jak na dłoni...

PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych chcą utworzenia portalu na temat prowadzonych w Polsce badań klinicznych.

Utworzenie centralnego rejestru badań klinicznych ma zapewnić większą transparentność dostępu do informacji o prowadzonych badaniach.

Prof. Andrzej Górski, wiceprezes PAN i inicjator powstania strony internetowej uważa, że taka strona dałaby wiedzę o tym, który lekarz współpracuje z koncernami farmaceutycznymi. Zyskaliby też pacjenci. Dowiedzieliby się, jakie badania, nad jakim lekiem i gdzie są aktualnie prowadzone – pisze Newsweek.

Bez badań klinicznych nie byłoby postępu. Jak już pisaliśmy w portalu rynekaptek.pl, są one wymagane przed zarejestrowaniem nowego produktu leczniczego, nowego wskazania do stosowania, postaci lub dawki leku.

W opinii specjalistów, badania dostarczają informacji niezbędnych do podejmowania decyzji z zakresu polityki zdrowotnej. Doc. Anna Jabłecka, członek Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych uważa jednak, że w ocenie wyników badań klinicznych, równie ważne jak osiągnięcia medyczne, są dane epidemiologiczne, ekonomiczne, aspekty prawne i etyczne.

Główne problemy etyczne, towarzyszące badaniom klinicznym, to: prawidłowe uzyskiwanie świadomej zgody pacjenta na udział w badaniu oraz stosowanie placebo (obecnie ograniczone).

Takich rozwiązań, jakie Polska chce wprowadzić, nie ma w żadnym kraju Europy. Jedyny tego typu serwis internetowy od blisko 20 lat działa w USA, gdzie rejestracja badań klinicznych jest obligatoryjna. W Polsce nie ma takiego obowiązku, ale – jak mówi prof. Jacek Spławiński, ekspert w dziedzinie farmakologii – nie wolno ukrywać wyników i informacji o badaniach naukowych, nawet jeśli stoją za tym naukowe tuzy i najlepsze firmy farmaceutyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH