Prof. Chybicka: pediatrzy i interniści będą mogli podpisywać umowy z NFZ

Przyjęty przez rząd projekt umożliwi pediatrom i internistom otwieranie samodzielnych praktyk POZ; poprawi to znacznie dostęp do lekarzy - powiedziała prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Chybicka podkreśliła, że zgodnie z przyjętym we wtorek (15 października) projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zespół składający się z pediatry i internisty będzie mógł samodzielnie otworzyć praktykę podstawowej opieki zdrowotnej i otrzymać kontrakt z NFZ.

Obecnie poradnię POZ mogą prowadzić lekarze rodzinni bądź interniści i pediatrzy, którzy od lat pracują w POZ. Młodzi lekarze pediatrzy po ukończeniu specjalizacji mogą liczyć na zatrudnienie w szpitalu lub być pracownikami placówki POZ, ponieważ warunkiem utworzenia praktyki POZ jest specjalizacja z medycyny rodzinnej.

- Nowelizacja ustawy jest bardzo dobrym rozwiązaniem, korzystnym dla pacjentów, które znacznie poprawi dostęp do lekarzy. Pediatrzy i interniści będą na równi z lekarzami rodzinnymi - oceniła prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Projekt nowelizacji wprowadza także - dodatkowo - deklarację wyboru świadczeniodawcy, tak aby złożona przez pacjenta deklaracja wyboru: lekarza, pielęgniarki i położnej (POZ) - nie traciła ważności w przypadku zmiany miejsca pracy przez te osoby.

Oznacza to, że pacjent będzie nadal wybierał lekarza, pielęgniarkę, położną (wskaże konkretną osobę), ale będzie to jednocześnie wybór świadczeniodawcy, u którego taka osoba pracuje.

Wprowadzona zostanie również możliwość złożenia deklaracji drogą elektroniczną. Konieczny będzie do tego bezpieczny podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.

W ciągu roku kalendarzowego będzie można 3 razy bezpłatnie zmienić: świadczeniodawcę, lekarza, pielęgniarkę i położną POZ (obecnie 2 razy).

Nowela zawiera także przepisy, które mają ułatwić dzieciom dostęp do lekarzy specjalistów, w przypadku gdy wynik badań przesiewowych (mających na celu wykrycie wad wrodzonych), wykonywanych u dzieci do pierwszego roku życia, będzie pozytywny (nieprawidłowy). Dziecko, u którego stwierdzono taki wynik, będzie kierowane do lekarza specjalisty niezwłocznie bez konieczności wystawiania skierowania do poradni specjalistycznej przez lekarza POZ.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH