Magdalena Michalewicz, przewodnicząca wydziału karnego Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej poinformowała w poniedziałek Polską Agencję Prasową, że wraz z byłym wiceministrem zdrowia zasiądzie na ławie oskarżonych pięć osób. Proces ma ruszyć 6 kwietnia.

Krzysztofowi G. postawiono w akcie oskarżenia siedem zarzutów, w tym cztery o charakterze korupcyjnym i trzy dotyczące nakłaniania do poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Zarzuty wiążą się z okresem od lipca 2001 r. do listopada 2003 r., kiedy G. pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w ZOZ w Skarżysku-Kamiennej.

W związku z pełnieniem tej funkcji Krzysztof G. przyjął od przedstawicieli firmy Johnson&Johnson Poland korzyści majątkowe w łącznej kwocie ponad 22 tys. zł w zamian za preferowanie przy zakupie materiałów medycznych tej firmy - twierdzi prokuratura.

Pieniądze przekazywane były na podstawie fikcyjnych faktur wystawianych przez właścicielkę i pracowników Agencji Turystycznej „Terra Travel” ze Skarżyska-Kamiennej. Faktury poświadczały wykonywanie przez Krzysztofa G. dla firmy Johnson&Johnson szkoleń, zjazdu i seminarium dla lekarzy, które w rzeczywistości nie odbyły się - informuje prokuratura.

Aktem oskarżenia objęto też właścicielkę agencji turystycznej Joannę Ć., dyrektora agencji Andrzeja G. i byłą pracownicę Katarzynę K.

Joanna Ć. i Andrzej G. zostali oskarżeni o cztery przestępstwa polegające na udzielaniu pomocy Krzysztofowi G. w przyjęciu korzyści majątkowych; mieli oni czterokrotnie poświadczyć nieprawdę w fakturach VAT, wystawionych za usługi świadczone rzekomo przez Krzysztofa G.

Podobny zarzut - poświadczenia nieprawdy w fakturze VAT - ciąży na byłej pracownicy agencji Katarzynie K. Według prokuratury została ona do tego nakłoniona przez Andrzeja G.

Aktem oskarżenia objęty został także Andrzej S. Zarzucono mu, że działając z zamiarem udzielenia Krzysztofowi G. pomocy w uniknięciu odpowiedzialności karnej, utrudniał prowadzone śledztwo. Podejmował działania zmierzające do nakłonienia Andrzeja G. do sporządzenia oraz złożenia nieprawdziwego oświadczenia, z treści którego wynikało, że odwołuje złożone uprzednio wyjaśnienia obciążające Krzysztofa G.

Kolejny oskarżony, Tadeusz J., stanął pod zarzutem udzielenia pomocy Krzysztofowi G. w przyjęciu korzyści majątkowych przez nakłonienie Andrzeja G. do poświadczania nieprawdy w fakturach.

Oskarżeni Krzysztof G., Tadeusz J., Joanna Ć., i Andrzej S. nie przyznali się do stawianych im zarzutów. Przyznali się natomiast Andrzej G. i Katarzyna K.

Katarzyna K. zdecydowała się na dobrowolne poddanie się karze. Wniosek o wydanie wyroku skazującego bez rozprawy w stosunku do tej oskarżonej prokurator zawarł w akcie oskarżenia.

Na początku czerwca ub. roku Krzysztof G. podał się do dymisji ze stanowiska wiceministra zdrowia. W lipcu zrezygnował z immunitetu poselskiego. Wcześniej, po złożeniu dymisji ze stanowiska wiceministra zdrowia, zawiesił członkostwo w Platformie Obywatelskiej i klubie parlamentarnym tej partii.

Prokuratura Okręgowa w Radomiu od września 2006 roku prowadzi śledztwo dotyczące przyjmowana korzyści majątkowych od firmy Johnson&Johnson i innych firm medycznych przez dyrektorów, ordynatorów i innych pracowników ponad 100 szpitali w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH