Próbki leków bez VAT

Nieodpłatne przekazanie próbek leków lekarzom na spotkaniu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeśli na spotkaniu są podawane posiłki, to firma nie zaliczy ich do kosztów uzyskania przychodów.

Jak wyjaśnia na łamach Dziennika Gazeta Prawna, Agnieszka Morska, doradca podatkowy w Sendero Tax & Legal, choć zgodnie z prawem farmaceutycznym reklama produktu leczniczego obejmuje w szczególności sponsorowanie spotkań promocyjnych dla osób upoważnionych do wystawiania recept i osób zaopatrujących w produkty lecznicze, to w ocenie organów podatkowych wydatki związane z organizacją spotkań jedynie w niektórych przypadkach mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Organy podatkowe, a za nimi sądy administracyjne, uznają, że wydatki na posiłki na spotkaniach są reprezentacją.

Podczas takich spotkań dochodzi również do przekazania uczestnikom próbek leków. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu nie podlega przekazanie próbki.

Za próbkę uważa się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, a jej ilość lub wartość nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.


Więcej: 
http://podatki.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH