Prezydium NRL ws. projektów rozporządzeń ministra zdrowia

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło stanowisko ws. projektu rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie w celach medycznych oraz w sprawie projektu rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego wykazu specjalizacji uprawniających lekarza do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w medycznym laboratorium diagnostycznym.

PNRL, po zapoznaniu się z projektem dotyczącym nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie w celach medycznych proponuje  § 3 ust. 1 nadać brzmienie, które umożliwiałoby odbywanie szkolenia przez osoby ubiegające się o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej typu R lub S również w sposób niestacjonarny (np. metodą e-learningu).

W odniesieniu do projektu rozporządzenia w sprawie wykazu specjalizacji uprawniających lekarza do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w medycznym laboratorium diagnostycznym PNRL wnosi o wykreślenie z treści rozporządzenia zakresu, w jakim lekarze poszczególnych specjalności zostają uprawnieni do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej, zwracając uwagę, że obowiązujące przepisy prawne, poza nielicznymi wyjątkami, nie określają tego, jakie świadczenia mogą być udzielane przez lekarzy poszczególnych specjalności.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaznacza też, że powyższa uwaga była już zgłaszana i co gorsza nieuwzględniona podczas prac legislacyjnych nad obecnie obowiązującym rozporządzeniem (Stanowisko Nr 4/07/P-V z dnia 12 stycznia 2007 r.) oraz nad jego późniejszymi nowelizacjami ( Stanowisko Nr 8/10/P-VI z dnia 12 lutego 2010 r ). 

NRL zwraca również uwagę, że w Ocenie Skutków Regulacji opiniowanego obecnie projektu rozporządzenia, projektodawca nie wskazał powodu nieuwzględnienia powyższego postulatu, podając jedynie treść obowiązującego upoważnienia ustawowego zawartego w art. 16 g ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

W opinii Prezydium zarówno poprzednio, jak i obecnie obowiązujący przepis upoważniający do wydania niniejszego rozporządzenia deleguje ministra właściwego do spraw zdrowia jedynie do określenia wykazu specjalizacji uprawniających lekarza do samodzielnego wykonania diagnostyki laboratoryjnej w laboratorium diagnostycznym, a nie konkretnego zakresu w jakim lekarz zostaje uprawniony do wykonywania określonych czynności diagnostycznych.

Więcej: www.nil. org.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH