Prezydium NRL m.in o projekcie rozporządzenia ws. standardów w radiologii Fot. archiwum

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło w piątek (29 września) stanowiska w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy - Prawo o miarach oraz w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

Zdaniem samorządu lekarskiego projektowana zmiana w sprawie podatków może wprowadzić dodatkowe obciążenia, w tym również lekarzy i lekarzy dentystów, związane z wymianą kas fiskalnych oraz ponoszeniem kosztów dostępu do systemu transmisji danych. Z tych względów Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie ocenia projektowane zmiany.

W sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, prezydium NRL zgłosiło kilka uwag.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca między innymi uwagę na to, że wprowadzenie obowiązku zlecania usługi teleradiologicznej z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego lub podpisem potrwierdzonym profilem zaufanym EPUAP będzie skutkowało objęciem grupy lekarzy obowiązkiem stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu elektronicznego potwierdzonego profilem zaufanym EPUAP wcześniej niż przewidują to przepisy ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, która obowiązek ten wprowadza dopiero od 1 stycznia 2019 r.

Ponadto zastrzeżenia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej budzi uzasadnienie przedłożonego projektu rozporządzenia w zakresie, w jakim wskazuje, że projekt ten określa zakres odpowiedzialności podmiotów zlecających i świadczących usługę teleradiologiczną, podczas gdy przepisy projektu rozporządzenia nie regulują tej materii, która dodatkowo nie mieści się w upoważnieniu do wydania opiniowanego rozporządzenia.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH