Prezydent Lech Kaczyński nie podpisze ustawy przekształcającej szpitale, jeżeli nie odbędzie się referendum

Lech Kaczyński we wtorkowym telewizyjnym orędziu zapowiedział, że w najbliższym czasie zwróci się do Senatu, by o zdanie na temat prywatyzacji w ochronie zdrowia zapytać wszystkich Polaków. Konstytucja mówi bowiem, że głowa państwa może zdecydować o rozpisaniu referendum, ale tylko za zgodą Senatu.

PO w izbie wyższej ma przytłaczającą większość. Jej politycy zapowiedzieli, że zgody na pytanie Polaków o zmiany w służbie zdrowia na pewno nie będzie. Dla marszałka Senatu Bogdana Borusewicza wypowiedź Piotra Kownackiego nie była żadną niespodzianką. Już rano twierdził, że prezydenckie orędzie to zapowiedź weta do ustaw zdrowotnych. Zdaniem Borusewicza o reformie szpitali nie powinno jednak decydować referendum. Tym bardziej że do jego powodzenia konieczna jest trudna do uzyskania 50-procentowa frekwencja.

– Bez niej będzie to ciekawe, ale bardzo drogie badanie opinii publicznej – uważa marszałek Senatu.

– Środki na nie przeznaczone lepiej przeznaczyć na ratowanie kilku szpitali – dodaje szef Klubu PSL Stanisław Żelichowski. Ironizuje też, że referendum miałoby sens wyłącznie, gdyby zapytać w nim Polaków, czy zamierzają się dalej godzić na obecny bałagan w służbie zdrowia.

Należy również zadać sobie pytanie, jaką frekwencją cieszyłoby się referendum i jakie pytanie miałoby być zadane głosującym. Dotychczas jedynie w jednym przypadku przekroczono wymagalną ilość 50% udziału. Było to podczas dwudniowego referendum, w którym Polacy opowiedzieli się za wstąpieniem do Unii Europejskiej. W 1997 roku w referendum konstytucyjnym zagłosowało 42% uprawnionych do głosowania. Wówczas dzięki przyjętej wcześniej przez parlament ustawie znoszącej próg frekwencyjny, uznano ważność głosowania.

Koalicja zapowiada, że sejmowe prace nad ustawami zdrowotnymi zakończą się w przyszłym tygodniu. Jeszcze w październiku mają trafić na biurko prezydenta.

– Jeśli nie będzie chciał podpisać tych ustaw, to mam nadzieję, że wytłumaczy się z tego przed społeczeństwem – mówi Zbigniew Chlebowski, szef Klubu PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH