Prezydent podpisał ustawę przesuwającą termin kontraktowania z NFZ Prezydent podpisał ustawę przesuwającą termin kontraktowania. Fot. Lukas Plewnia/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek (22 grudnia) ustawę, dzięki której umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej będą mogły zostać przedłużone do 30 czerwca 2017 r. Przesunięcie kontraktowania związane jest z koniecznością opracowania map potrzeb zdrowotnych.

Obowiązek tworzenia takich map wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Mapy mają przedstawiać trendy demograficzne i epidemiologiczne, obrazować istniejącą infrastrukturę w ochronie zdrowia i pokazywać przyszłe potrzeby. Mają umożliwić poprawę planowania na szczeblu centralnym i regionalnym - województw i powiatów.

Pierwotnie wskazywany czas na pełne przygotowanie postępowań w sprawie zawierania umów i zabezpieczenie dostępu do świadczeń z uwzględnieniem danych zawartych w mapach okazał się zbyt krótki. Stąd konieczność zmian.

Podpisana przez prezydenta ustawa umożliwia przedłużenie okresu obowiązywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w dniu wejścia w życie ustawy, tj. 1 stycznia 2016 r., nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2017 r.

Przedłużenie to ma następować za zgodą świadczeniodawcy, na wniosek dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

W przypadku umów na wykonywanie przez zespoły ratownictwa medycznego medycznych czynności ratunkowych, przedłużenie umów wymagać będzie ponadto uzyskania przez dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zgody właściwego miejscowo wojewody.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH