Nowe przepisy zakładają zmniejszenie pomocy dla pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej i odejście od roku 2010 od różnicowania pomocy w zależności od statusu zakładu. Utrzymano natomiast różny poziom dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, uzależniając je od stopnia niepełnosprawności.

W znowelizowanej ustawie zrezygnowano, m.in. ze różnicowania od 2010 roku wysokości przyznawanej pomocy dla przedsiębiorców w zależności od tego czy prowadzą zakłady pracy chronionej, czy też nie.  Rok 2009 stanowić będzie okres przejściowy. Dotychczas pomoc dla tychże zakładów była zdecydowanie wyższa niż dla pozostałych.

Utrzymano natomiast różny poziom dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, uzależniając je od stopnia niepełnosprawności. W przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności wynosi ono - 160 proc. najniższego wynagrodzenia, w przypadku osób z umiarkowaną niepełnosprawnością - 140 proc., a w przypadku osób z lekką niepełnosprawnością - 60 proc.

Pracodawcy będą mieli również możliwość uzyskania - na podstawie umowy zawartej ze starostą - pomocy na przystosowanie tworzonych lub istniejących stanowisk pracy, adaptację pomieszczeń, a także nabycie urządzeń ułatwiających pracę osobie niepełnosprawnej.

Ponadto ci pracodawcy, w których zakładach co najmniej 50 proc. załogi stanowią osoby niepełnosprawne, będą mogli na podstawie umowy z samorządem województwa otrzymać rekompensatę za dodatkowe koszty budowy lub rozbudowy pomieszczeń. Koszty będą zwracane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nowelizacja uchyla przepis, przewidujący możliwość dofinansowania do wynagrodzenia w wysokości ok. 60 proc. kosztów płacy przez 12 miesięcy. Precyzuje także przepisy o dofinansowaniu warsztatów terapii zajęciowej, ustalając nowe stawki finansowania przez powiaty i przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przeciw tej nowelizacji protestowała m.in. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która podkreślała, że nowe przepisy doprowadzą do zmniejszenia liczby zatrudnionych niepełnosprawnych. W Polsce jest około 3 tys. zakładów pracy chronionej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH