Prezydent RP ratyfikuje w czwartek konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

Prezydent RP Bronisław Komorowski ratyfikuje w czwartek (6 września) konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Według prezydenckiej minister Ireny Wóycickiej, konwencja jest punktem zwrotnym w zakresie wyrównywania szans niepełnosprawnych oraz wyzwaniem na przyszłość.

Wóycicka podkreśliła, że istotnym zadaniem jest uświadamianie obywatelom i instytucjom państwa, co wspomniany dokument ze sobą niesie.

- Prezydent podpisuje w ciągu tygodnia wiele różnych dokumentów, a tylko w przypadku niektórych mamy taką oprawę, jest to zatem ważne wydarzenie - zauważyła prezydencka minister. Zwróciła też uwagę, że konwencja to pierwszy międzynarodowy akt prawny, który dotyczy osób niepełnosprawnych.

Podkreśliła również, że choć w Polsce osoby niepełnosprawne mają zapewnioną równość na poziomie prawa, to w praktyce nadal napotykają na wiele barier.

Konwencja jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym całościowo ujmującym prawa osób niepełnosprawnych. Została przyjęta w grudniu 2006 r. na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i weszła w życie 3 maja 2008 r. Do połowy marca 2012 r. podpisały ją 153 państwa, a jej stronami jest 112 krajów. Polska podpisała konwencję w marcu 2007 r.

Konwencja zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące: tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw na równi z innymi osobami oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych. Dokument podkreśla znaczenie, jakie mają dla niepełnosprawnych samodzielność i niezależność. Zwraca uwagę na potrzebę ich udziału w procesach decyzyjnych, a także znaczenie dostępności np. do opieki zdrowotnej, edukacji, informacji i komunikacji.

Zgodnie z konwencją pojęcie "osoby niepełnosprawnej" obejmuje osoby, które - oprócz długotrwale naruszonej sprawności fizycznej, umysłowej, intelektualnej lub w zakresie zmysłów - mają także problemy z pokonywaniem różnych barier, wynikające np. z postaw innych ludzi i środowiska.

W Polsce mieszka około 5,5 mln niepełnosprawnych. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążenia, narządów ruchu i neurologiczne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH