Prezydent RP podpisał nowelizację: tajemnica lekarska ograniczona Po wejściu w życie noweli wystarczy zgoda na ujawnienie tajemnicy lekarskiej przekazana przez osoby bliskie zmarłego. Fot. Fotolia

Prezydent RP podpisał Ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nowelizacja dotyczy m.in. okoliczności zwolnienia z tajemnicy lekarskiej.

Podpisana w poniedziałek (11 lipca) przez prezydenta nowelizacja zmienia niektóre przepisy ustaw o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (art.2 i 3 noweli).

Ustawa ogranicza tajemnicę lekarską i wprowadza jawność spraw karnych dotyczących błędów medycznych. Do tej pory z tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta mógł zwolnić tylko sąd, na wniosek prokuratora. Po wejściu w życie noweli wystarczy zgoda na ujawnienie tajemnicy lekarskiej przekazana przez osoby bliskie zmarłego.

Posłowie PiS, którzy przygotowali nowelizację argumentowali, że "w obecnym stanie prawnym zakres tajemnicy lekarskiej jest ujęty zbyt szeroko, uniemożliwiając często osobom najbliższym wobec zmarłego pacjenta dochodzenie roszczeń lub odpowiedzialności wobec osób, które mogły przyczynić się do śmierci pacjenta".

Według nowelizacji lekarz jest związany tajemnicą również po śmierci pacjenta, chyba że zgodę na ujawnienie tajemnicy wyrazi osoba bliska w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (są to małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciel ustawowy, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta).

Osoba bliska wyrażająca zgodę na ujawnienie tajemnicy może określić zakres jej ujawnienia.

Zwolnienia z tajemnicy lekarskiej, o którym mowa nie stosuje się, jeśli ujawnieniu tajemnicy sprzeciwi się inna osoba bliska.

Natomiast zmiany Kodeksu postępowania karnego wprowadzane podpisaną przez prezydenta ustawą dotyczą m.in.:

• wymogu wyłączenia jawności w przypadkach przesłuchiwania przez sąd w sprawach z zakresu lecznictwa (zmiana art. 181 § 1 kpk), jeżeli pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy wyrazi zgodę na ujawnienie tajemnicy albo osoba bliska zmarłego pacjenta wyrazi zgodę na ujawnienie tajemnicy
Zwolnienie nie będzie możliwe, jeżeli ujawnieniu tajemnicy sprzeciwi się inna osoba bliska.

• zobowiązania sądu do zezwolenia przedstawicielom środków masowego przekazu na rejestrację rozprawy. Jeżeli reprezentantów mediów będzie zbyt wielu, sąd ograniczy ich liczę stosując kryterium kolejności zgłoszeń albo losowanie (zmiana art. 357 kpk).

Nowelizacja zawiera też przepis szczególny (art. 181 § 1a kpk), który stanowi, że okoliczności objęte tajemnicą lekarską, które nawet zostały ujawnione na rozprawie z wyłączeniem jawności, mogą być rozpowszechniane publicznie przez osobę bliską, której zgoda była wymagana do zwolnienia z tej tajemnicy.

W uzasadnieniu podano, że podstawowym celem ustawy jest zwiększenie transparentności procesu karnego poprzez wzmocnienie konstytucyjnej zasady jawności rozprawy w postępowaniu karnym oraz powiązanie możliwości utrwalania i transmisji przebiegu rozprawy przez przedstawicieli środków masowego przekazu 
- z jawnością jej przebiegu.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH