Prezes NRL: trzeba zmienić wynagrodzenia biegłych sądowych

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz z prośbą o wsparcie samorządu zawodowego lekarzy w staraniach o zmianę zasad wynagradzania biegłych sądowych z zakresu medycyny.

Zdaniem samorządu biegły z zakresu medycyny powinien być wynagradzany tak jak biegli innych specjalności.

Prezes NRL poprosił RPO o wyrażenie opinii, co do zgodności z Konstytucją zasad wynagradzania biegłych sądowych z zakresu medycyny wynikających z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym, a w razie uznania, że normy rozporządzenia naruszają art. 64 ust. 2 i art. 32 Konstytucji, o zaskarżenie tych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

„W świetle rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym, podstawowym sposobem obliczania wynagrodzenia biegłego jest system oparty na stawkach godzinowych uwzględniających rzeczywisty nakład pracy biegłego konieczny do sporządzenia opinii" - pisze Maciej Hamankiewicz.

"Wyjątkiem jest wynagradzanie biegłych z zakresu medycyny, dla których podstawą wynagrodzenia jest taryfa, która nakazuje kształtować wynagrodzenie biegłego z zakresu medycyny jako pewien procent kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej. Procent został określony widełkowo, co oznacza, że wynagrodzenie biegłych z zakresu medycyny, bez względu na poświęcony czas przygotowania opinii, ma ustaloną nieprzekraczalną górną granicę - dodaje prezes NRL.

Jak zwraca uwagę, obowiązujący obecnie model wynagradzania sprawia, że wraz ze wzrostem liczby godzin poświęconych przez lekarza na przygotowanie opinii, rośnie na jego niekorzyść dysproporcja między wynagrodzeniem wyliczonym godzinowo a procentowym.

Rozporządzenie określające górną granicę wynagrodzenia biegłego z zakresu medycyny powoduje, że przygotowanie przez lekarza opinii wymagającej dużego nakładu pracy pozostaje bez odpowiedniej zapłaty, a w każdym razie wiąże się z wynagrodzeniem niższym niż to, które za porównywalną pracę uzyskuje biegły innej specjalności.

Samorząd lekarski utrzymuje, że ujednolicenie stawek wynagrodzenia biegłych z zakresu medycyny ze stawkami biegłych z innych specjalności wpłynie na poprawę jakości wydawanych opinii.

Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej pomogłoby to znaleźć biegłych sądowych, którzy będą chcieli przeanalizować skomplikowane sprawy. Teraz chętnych brakuje. Dzięki zmianie stawek, więcej utytułowanych lekarzy zechciałoby współpracować z prokuraturą czy sądem. 

Jak już informowaliśmy również Trybunał Konstytucyjny w maju br. uznał za sprzeczne z konstytucją przepisy określające górną granicę wynagrodzenia biegłych z zakresu medycyny. W opinii Trybunału biegły z zakresu medycyny powinien mieć prawo do takiego wynagrodzenia, jak specjaliści z innych dziedzin.

Czytaj: Kolejne apele na nic się zdają: w polskich sądach brakuje coraz więcej biegłych lekarzy

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH