Prezes NRL: sprostowanie błędu w obwieszczeniu ws. wykazu leków refundowanych - niezgodne z prawem

Maciej Hamankiewicz, prezes NRL w liście do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza zwraca uwagę, że wydanie obwieszczenia z dnia 29 października o sprostowaniu błędu, dotyczącego obwieszczenia z dnia 26 października 2012 r. w sprawie wykazu leków refundowanych, nastąpiło z naruszeniem prawa.

Prezes NRL uzasadnia, iż "zgodnie z art. 17 ust. 1. ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" sprostowanie błędów w ogłoszonym tekście aktu prawnego nie może prowadzić do merytorycznej zmiany tekstu tego aktu. Tymczasem - jak zauważa Hamankiewicz w liście do ministra - zmiany w wykazie leków refundowanych wprowadzone obwieszczeniem z dnia 29 października 2012 r. mają jak najbardziej merytoryczny charakter (załącznik B.29. otrzymuje nową treść oraz dodawany jest nowy załącznik B.44).

Według NRL zabieg, który zastosowało Ministerstwo Zdrowia wydając obwieszczenie o sprostowaniu błędu, ingerujące merytorycznie w wykazy leków refundowanych prowadzi de facto do sytuacji, w której Minister Zdrowia wydaje dwa obwieszczenia, o których mowa w art. 37 ustawy refundacyjnej w odstępie kilku dni, a nie dwóch miesięcy (jak wskazuje ustawa).

Zdaniem Hamankiewicza "sytuacja taka jest wysoce niepokojąca, podważa bowiem zaufanie obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa opartego się na pewności prawa".

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH