Prezes NRL pisze do dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych Prezes NRL pyta o udostępnienie pytań z LEK, LDEK i PES Fot. Archiwum

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował do dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych Mariusza Klenckiego pismo z zapytaniem o udostępnienie pytań z LEK, LDEK i PES.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 czerwca 2016 r., sygn. akt K 8/16, wydanym na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej, pytania egzaminacyjne z Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES), które się już odbyły, podlegają udostępnieniu.

Przepisy art. 16r ust. 12 zd. 2 oraz art. 14a ust. 11 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, które ograniczały dostęp do pytań egzaminacyjnych zostały uznane za niezgodne z Konstytucją.

"Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie budzi wątpliwości, że pytania egzaminacyjne powinny być jawne. Przewidując duże zainteresowanie lekarzy i lekarzy dentystów tymi pytaniami celowe jest ich umieszczenie w jednym miejscu z możliwością pobrania przez zainteresowanych. Naczelna Izba Lekarska deklaruje udostępnienie serwerów celem publikacji testów na swojej stronie internetowej" - czytamy w piśmie.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH