Prezes NRL o kryteriach wyboru ofert na udzielenie świadczeń Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, że wycena zaproponowana w rozporządzeniu jest krzywdząca dla szpitali akredytowanych przez CMJ. Fot. PTWP

Maciej Hamankiewicz, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej wystosował do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła pismo, w którym zgłasza uwagi do rozporządzenia ws. określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu dot. zawarcia umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak czytamy w piśmie "przyjęta w ww. projekcie rozporządzenia wycena posiadania przez podmiot leczniczy akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia - certyfikat akredytacyjny przyznany zgodnie z ustawą o akredytacji (tylko 2 pkt) jest zbyt niska. Akredytacja CMJ jest - w przeciwieństwie do ISO - specjalnie dedykowana podmiotom leczniczym, a ponadto zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami akredytacyjnymi kładzie nacisk na bezpieczeństwo pacjenta i jakość świadczeń medycznych. Zaproponowana wycena jest krzywdząca dla szpitali akredytowanych przez CMJ, które przez wiele lat podejmowały starania zmierzające do poprawy jakości i bezpieczeństwa świadczeń medycznych".

Proponowana przez prezesa Hamankiewicza zmiana dotyczy też załącznika nr 3. Jak podaje NRL, we wszystkich zakresach świadczeń w kryterium ''kompleksowość'' w pkt 2.7 pominięto stanowisko lekarza - specjalisty farmakologa klinicznego. Tymczasem wprowadzenie do zespołu takiego specjalisty usprawniłoby i polepszyło kompleksowość opieki nad chorymi.

W związku z tym NRL pkt 2.7 proponuję nadać brzmienie: "Zapewnienie realizacji zadań związanych z optymalizacją farmakoterapii - lekarz specjalista w dziedzinie farmakologii klinicznej - równoważnik co najmniej ¼ etatu w lokalizacji i farmaceuta specjalista w dziedzinie farmacji szpitalnej - równoważnik co najmniej ¼ etatu w lokalizacji".

Więcej: www.nil.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH