Prezes NFZ: czekamy na ustawę dostosowującą przepisy do unijnej dyrektywy

Dopóki nie zostanie uchwalona ustawa wdrażająca w Polsce przepisy unijnej dyrektywy dotyczącej praw pacjentów w transgranicznej opiece medycznej, dyrektywa nie będzie mogła być stosowana - powiedziała Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ.

Państwa członkowskie UE miały do 25 października dostosować swoje wewnętrzne przepisy do dyrektywy, która umożliwia pacjentom korzystanie ze świadczeń medycznych w państwach Wspólnoty i otrzymanie zwrotu kosztów tego leczenia w ich kraju. Założenia do projektu ustawy wdrażającej dyrektywę rząd przyjął we wtorek (24 września).

- Czekamy na samą ustawę, która implementuje dyrektywę. Projektu ustawy jeszcze nie ma w procedurze legislacyjnej - mówiła prezes Pachciarz w piątek (27 września) w Krakowie. Dodała, że jest bardzo prawdopodobne, że unijne przepisy nie wejdą w Polsce w życie 25 października.

- Stosujemy nadal dyrektywę o koordynacji, która oznacza, że NFZ wydaje zgodę na leczenie w przypadkach, kiedy takiego leczenia nie możemy zapewnić w kraju. Sama dyrektywa - która pozwalałaby wyjeżdżać w sytuacjach, kiedy te świadczenia są także w Polsce - jeśli nie będzie ustawy 25 października, nie będzie mogła być stosowana - podkreśliła Pachciarz.

Część pacjentów miała nadzieję, że już od 25 października będą mogli dokonywać zabiegów za granicą i występować o ich refundację.

- Interpretacje prawników są bardzo różne. Prawo unijne nie jest proste, ale orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są od paru lat dość jasne: dyrektywy czy rozporządzenia unijne mogą być stosowne bezpośrednio tylko pod pewnymi warunkami, jeżeli nadają się one do stosowania wprost, są wystarczająco klarowne i czytelne - mówiła Pachciarz.

Jak wyjaśniła, nie jest to takie proste w przypadku dyrektywy dotyczącej transgranicznej opieki medycznej, ponieważ w przepisach wykonawczych wewnętrznego ustawodawstwa trzeba określić kilkadziesiąt warunków związanych z zapłatą za świadczenia. Prezes NFZ podała, że obywatele innych państw będą mogli leczyć się w Polsce, jeśli ich kraje już implementowały dyrektywę. Dodała, że będzie to szansa dla tych świadczeniodawców w Polsce, którzy oferują dobrą jakość świadczeń i mają personel mówiący w językach obcych.

Polacy ubezpieczeni w NFZ, aby otrzymać zwrot kosztów leczenia przeprowadzonego w innym państwie UE, będą musieli wystąpić z wnioskiem do właściwego oddziału NFZ. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez rząd, podstawą zwrotu będzie rachunek wystawiony przez zagraniczną placówkę medyczną. Uprawnienie do zwrotu kosztów ma dotyczyć tylko świadczeń gwarantowanych w Polsce, a pacjent otrzyma kwotę równą stawce, jaką NFZ płaci świadczeniodawcom za podobne procedury medyczne wykonywane w kraju. Jednocześnie kwota zwrotu nie może przekroczyć wydatków rzeczywiście poniesionych przez pacjenta.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH