Premier: szukamy rozwiązania optymalnego dla wszystkich pielęgniarek

Premier Donald Tusk powiedział w piątek (18 marca), że rząd szuka rozwiązania optymalnego dla wszystkich pielęgniarek, a nie tylko dla jednej grupy. Odniósł się w ten sposób do protestu pielęgniarek zrzeszonych w OZZPiP przeciwko przepisom ustawy o działalności leczniczej.

Sejm uchwalił w piątek (18 marca) ustawę o działalności leczniczej, która nie wyklucza zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów. Pielęgniarki zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) uważają, że zatrudnienie na podstawie kontraktu przyczyni się do zwiększenia godzin pracy, a tym samym obniży jakość świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów.

Od czwartku (17 marca) grupa pielęgniarek OZZPiP w proteście odmawia opuszczenia gmachu Sejmu. Jednocześnie część pielęgniarek, które pracują na kontraktach podkreśla, że protestujące w Sejmie przedstawicielki OZZPiP, nie reprezentują interesów całego środowiska i chce mieć możliwość wyboru formy zatrudnienia.

- Mamy do czynienia z sytuacją kłopotliwą, oczywiście dla wszystkich, ponieważ rozmawiamy o różnych interesach różnych grup pielęgniarek - ocenił premier. Dodał, że cały spór dotyczy tego, czy zakazać kontraktowania usług pielęgniarskich w szpitalach - jak chcą niektóre związki zawodowe - czy zostawić jednak pielęgniarkom wolność wyboru, w jaki sposób się zatrudniają.

- Ale oczywiście argumenty nie są czarno-białe, bo wiemy też, że metoda kontraktowania nie zawsze jest korzystna dla pielęgniarek. (...) Może dla szpitali i finansów jest korzystna, ale np. z punktu widzenia finansów publicznych paradoksalnie kontraktowanie jest gorszą wersją, niż praca etatowa - powiedział Donald Tusk.

Dodał, że gdyby rząd ustąpił pod naciskiem OZZPiP i zakazał kontraktowania, oznaczałoby to, że kilka tysięcy pielęgniarek musiałoby na nowo szukać swojej pracy. - To jest dylemat, przed którym tak naprawdę stoimy - stwierdził premier.

Podkreślał, że rozumie interesy różnych grup pielęgniarskich. - Moim zdaniem, forma protestu trochę przesadna, bo szukamy rozwiązania optymalnego, czy dobrego dla wszystkich pielęgniarek, a nie tylko dla jednej grupy - przekonywał.

Premier odniósł się także do informacji o piśmie pielęgniarek do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. Przewodnicząca OZZPiP Dorota Gardias poinformowała w piątek (18 marca), że związek złożył takie pismo z prośbą o mediację między pielęgniarkami a rządem. Premier, pytany jaką rolę Schetyny widzi w tym konflikcie, odpowiedział: - No dobrze się będzie komponował...

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH