Kryterium cenowe w specyfikacjach istotnych warunków zamówienia staje się teraz jedynym kryterium, decydującym o wyborze oferty - przyznali podczas Forum

Inne kryteria, takie jak jakość schodzą w związku z tym na dalszy plan a dochodzenie praw wynikających z niedotrzymania parametrów określonych zwykle w specyfikacji istotnych warunków zamówienia przysparza wielu problemów.

– Praktyka wskazuje, że tylko cena tak naprawdę decyduje o wyborze oferenta, a przecież dobra jakość sprzętu czy usługi to bezpieczeństwo placówki – powiedział Wojciech Kaszyński, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego w Siedlcach. Prawo zabraniające uwzględniania jakości w SIWZ wiąże zamawiającemu ręce i sprawia, że wybór kryterium cenowego jest najbezpieczniejszy, bo sprawia, że ma on pewność, że nie narazi się na zarzut niegospodarności.

Uczestnicy dyskusji twierdzą, że utrudnia im działalność brak odgórnej koordynacji zamówień publicznych, w tym instytucji obiektywnych ekspertów, ułatwiających wybór np. sprzętu czy aparatury medycznej.

Obecni na sali menedżerowie zwracali również uwagę na trudną do udowodnienia, a wcale nierzadko zdarzającą się zmowę producentów. Prof. Wojciech Witkiewicz – dyrektor  Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu na dowód, że takie sytuacje mają miejsce opowiedział o przetargu, w którym wszyscy oferenci podali cenę o 60 proc. wyższą od możliwości budżetowych szpitala. W efekcie dyrektor dokonał zakupu z wolnej ręki, zgłaszając jednocześnie ten fakt prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych. Czeka na konsekwencje.

Prawo nie sprzyja więc zamawiającym, a wchodząca w życie za dwa dni nowelizacja nie ułatwi przeprowadzania przetargów. - Sztywne, restrykcyjne przepisy – mówi Roman Szełemej, zastępca dyrektora ds lecznictwa w Specjalistycznym Szpitalu im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, narzucające de facto stosowanie 100 proc. ceny jako jedyne kryterium wyboru nie jest szczęściwym rozwiązaniem. Prawo jednak piszą ci, którzy z góry traktują zamówienia publiczne jako obszar obszar nieprzejrzysty i restrykcyjny – dodaje Szełemej.   

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH