Prawo: więcej trzeźwych narciarzy, mniej połamanych nóg

Projekt ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, którym zajęła się sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przewiduje wprowadzenie ustawowego zakazu jazdy na nartach i snowboardzie pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających.

Komisja chce, by za złamanie tego zakazu groziła grzywna.

„W związku z rosnącym stale zainteresowaniem turystyką i sportami górskimi, wśród turystów krajowych i zagranicznych (...) problematyka bezpieczeństwa w górach dotyczy już nie tylko turystów, ale tysięcy osób uprawiających masowo w górach: narciarstwo i snowboarding, kolarstwo górskie, speleologię, wspinaczkę skalną, canyoning i paraglinding oraz sporty motorowe”.

Określa on zasady bezpieczeństwa w górach, w szczególności na stokach narciarskich. Wprowadza m.in. przepisy karne, zgodnie z którymi niedozwolona staje się jazda na nartach i snowboardzie osób nietrzeźwych lub będących pod wpływem środków odurzających.

Przypomnijmy, że ostatniej zimy największej wypadków narciarskich zanotowano na stokach w Białce Tatrzańskiej.

– Najwięcej wypadków narciarskich w ostatnim sezonie wydarzyło się podczas ferii zimowych (od 17 stycznia do 28 lutego), kiedy to ratownicy TOPR interweniowali 1025 razy - twierdzi ratownik Adam Marasek.

Ratownicy TOPR obserwują, że narciarze najczęściej doznają urazów nóg (skręcenia i załamania, także dotkliwe uszkodzenia stawów, wymagające hospitalizacji, a czasem leczenia operacyjnego). Z kolei wśród snowboardzistów przeważają obrażenia rąk, głównie złamania nadgarstka i przedramienia oraz zwichnięcia barku.

Proponowana ustawa wprowadza rozgraniczenie na ratownictwo górskie i narciarskie. Reguluje też zasady i formy finansowania zarówno w zakresie dotacji z budżetu państwa, jak również z budżetu samorządów.

W myśl projektowanych przepisów zarządzający zorganizowanymi terenami narciarskimi są zobowiązani do egzekwowania obowiązku jazdy w kaskach narciarskich przez osoby nieletnie. Ponadto wskazano, że podmioty inne niż GOPR i TOPR mogą wykonywać ratownictwo górskie po uzyskaniu zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH