Prawo: usłyszeli głuchych

Projekt założeń do ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowanie się wymaga dopracowania.

Polski język migowy powinien też uzyskać status języka urzędowego - uważają osoby niesłyszące i niedosłyszące, które spotkały się w sobotę (23 października) na konferencji w Warszawie. 

– Dobrze, że posłowie i politycy zaczynają mieć świadomość, iż w Polsce istnieje grupa osób głuchych i niedosłyszących, jednak w przyjmowanych rozwiązaniach podkreślenia wymaga znaczenie polskiego języka migowego dla tej społeczności – powiedział PAP uczestniczący w konferencji dr Piotr Tomaszewski z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dodał, językiem tym w różnym stopniu posługiwać się może około 150 tys. osób.

Uczestnicy konferencji zaapelowali także o szerokie uwzględnienie opinii środowisk osób niesłyszących podczas prac legislacyjnych nad planowaną ustawą.

W końcu lipca na stronach internetowych Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zamieszczony został projekt założeń do ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się. W projekcie zwrócono uwagę, na brak kompleksowych regulacji zapewniających osobom głuchym, niedosłyszącym i głuchoniewidomym wsparcie w pokonaniu istniejących barier komunikacyjnych z osobami słyszącymi. Dlatego, jak dodano, konieczna jest ustawowa regulacja dotycząca uprawnień wszystkich osób wymagających wspierania w komunikowaniu się, bez względu na to, jaki sposób komunikowania się uznają one za najbardziej im odpowiadający.

W projekcie założeń wskazano, iż uregulowania wymagają zasady obsługi osób niesłyszących w kontaktach z organami administracji publicznej a także sposoby kontaktów osób głuchych i niedosłyszących w przypadkach nagłych ze służbami ratowniczo-interwencyjnymi m.in. za pomocą sms-ów.

Przyszła ustawa dotyczyć ma także zasad kształcenia osób niesłyszących, niedosłyszących i członków ich rodzin oraz kwestii tłumaczenia na język migowy programów telewizyjnych.

Według szacunków w Polsce żyje około 100 tys. osób głuchych oraz około 900 tys. osób z większym lub mniejszym uszczerbkiem słuchu.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH