Prawo: profesorskim dzieciom będzie trudniej...

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dało rok w znowelizowanej ustawie o szkolnictwie wyższym na to, by na uczelniach ojciec przestał być szefem dla syna czy córki.

Pomiędzy nauczycielem akademickim a zatrudnionym w tej samej uczelni jego małżonkiem, krewnym lub powinowatym do drugiego stopnia włącznie oraz osobą pozostającą w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie może powstać stosunek bezpośredniej podległości służbowej - stanowią przepisy znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym.

To oznacza, że młodzi ludzie kariery nie będą już mogli robić pod profesorskim okiem mamy lub taty, co zdarzało się często na uczelniach medycznych i powodowało oskarżenia o nepotyzm.

Przegląd takich powiązań rodzinnych, które mają miejsce ramach służbowych podległości robią już uczelnie, przygotowując się do wdrożenia w życie nowych przepisów. W Akademii Medycznej we Wrocławiu rektor Marek Ziętek na razie się doliczył takich powiązań trzynaście. Jak podkreśla, ma rok czasu aby ten problem rozwiązać.

Na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie o zmianach w prawie dotyczących zatrudnia osób z rodziny przez kierowników klinik dyskutowanojuż dużo wcześniej.

- Nasza Uczelnia nie czekała na odgórne uregulowania prawne dotyczące nepotyzmu. W czerwcu 2009 roku Senat WUM przyjął opinię, w której stwierdza, że zatrudnienie w tych samych jednostkach organizacyjnych Uczelni na zasadzie podległości służbowej małżonka, krewnych lub powinowatych pracowników WUM jest niezgodna z zasadą dobrych obyczajów, jakie powinny panować na uczelni publicznej - przekazała portalowi rynekzdrowia.pl Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak podkreśla Wojtach, w tej samej opinii Senat zalecił pracownikom eliminowanie zjawisk nepotyzmu w dopuszczalnym prawnie zakresie. W przypadkach zatrudnienia osób bliskich i krewnych na zasadach podległości służbowej, zlikwidowania tej sytuacji w ciągu 3 lat od wydania opinii Senatu.

Dodatkowo, w lutym przyszłego roku wejdzie w życie nowy statut WUM uwzględniający nowe przepisy prawne dot. zapobieganiu praktykom, które mogą być uważane za nepotyzm.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH