Prawo do odstąpienia od interwencji medycznej, czyli jak wytyczyć granice decyzji o ratowaniu życia Prawo nie nakłada obowiązku podejmowania działań, które nie przynoszą pozytywnego skutku Fot. Archiwum RZ

Śmierć noworodka, który przyszedł na świat w wyniku nieudanej aborcji w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny rozpętała kolejną burzę wokół tematu ratowania życia przedwcześnie urodzonych dzieci. Czy można wyznaczyć medyczne granice uzasadniające podjęcie lub zaniechanie interwencji w takich przypadkach?

W opinii "obrońców życia poczętego" regulacje dotyczące ratowania przedwcześnie urodzonych dzieci wymagają zmian. Chodzi o przepisy określające prawo do odstąpienia od interwencji medycznej.

Problem na nowo stał się głośny po zajściu w  warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny. Przypomnijmy: w lecznicy na początku marca doszło do wywołania przedwczesnego porodu w 24. tygodniu ciąży. Dziecko przyszło na świat żywe i - jak podano w mediach - personel medyczny nie podjął czynności umożliwiających mu przeżycie. Dziecko zmarło po 22 minutach. Miało zespół Downa oraz wadę serca i nerek.

Fundacja SOS Obrony Życia Poczętego złożyła doniesienie do prokuratury by ta zajęła się przypadkiem nieudanej aborcji i brakiem interwencji medycznej ratującej noworodka, który przyszedł na świat w jej wyniku.

Kiedy lekarz może zaniechać terapii?
Jak mówiła nam wcześniej profesor Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii,  zespół polskich ekspertów podjął trud opracowania "Rekomendacji postępowania z matką oraz noworodkiem na granicy możliwości przeżycia z uwzględnieniem aspektów etycznych".

Jest to owoc 1,5-rocznej pracy Zespołu ds. Rekomendacji Etycznych w Perinatologii (ginekologów-położników, neonatologów, genetyków, psychologów, etyków, filozofów i prawników). Przy opracowaniu rekomendacji korzystano z podobnych standardów istniejących już w innych krajach europejskich, w Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Do rekomendacji dołączono: Kartę Konsylium Prenatalnego oraz Kartę Postępowania z Noworodkiem umożliwiające przedstawienie podjętych decyzji oraz opinii rodziców.

Pod nadzorem prof. Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego wydane zostały ponownie Standardy Opieki Medycznej nad Noworodkiem w Polsce.

Jakie są rekomendacje postępowania zalecanego polskim neonatologom? Dotyczą one opieki nad matką i noworodkiem urodzonym w wieku ciążowym od 22. do 25. tygodnia. Wskazano w nich, że decyzja o podjęciu resuscytacji lub ograniczeniu stosowanych procedur medycznych powinny być motywowane wolą poprawy stanu zdrowia noworodka i/lub jego ochrony przed niepotrzebnym cierpieniem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH