Resort zdrowia będzie miał 2 miesiące na zapewnienie ciągłości zaopatrzenia w odpowiedniki znikających z rynku leków.

Projektowana przez resort zdrowia zmiana w ustawie prawo farmaceutyczne zakłada, że producent będzie miał obowiązek powiadomić prezesa URPL (Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Rzeczpospolitej Polskiej) o tymczasowym lub stałym wstrzymaniu obrotu produktu leczniczego, przynajmniej na 2 miesiące przed dniem zaprzestania wprowadzenia leku do obrotu.

To istotna różnica w stosunku do obecnego rozwiązania, kiedy podmiot może to zrobić w ciągu 60 dni od dnia zaprzestania wprowadzania do obrotu. Ministerstwo tłumaczy zmianę koniecznością dostosowania prawa do przepisów unijnej dyrektywy. Jednak to rozwiązanie pozwoli szybciej reagować na braki niektórych leków na rynku. Szczególnie leków generycznych, których producenci nie zdecydowali się na przeprowadzenie kosztownej procedury harmonizacji dokumentacji produktów leczniczych. W ostatnim czasie pojawiały się braki w zaopatrzeniu m.in. w hydrocortyzon, captopril, izoniazyd.

Zdaniem resortu, zmiana prawa spowoduje, że Ministerstwo Zdrowia będzie miało czas, by z odpowiednim wyprzedzeniem sprowadzić z zagranicy odpowiedniki znikających z rynku farmaceutyków. W związku z problemami w zaopatrzeniu w niektóre leki, resort zapowiada także zmiany na listach refundacyjnych. Część produktów – odpowiedników znikających leków, będzie refundowana w 100 procentach.

Przypominamy, że jeszcze w okresie harmonizacji produktów leczniczych, producenci leków generycznych zachęcali resort do przygotowania się na moment, kiedy z rynku stopniowo będą znikać produkty bez harmonizacji. Już wtedy mogła powstać lista leków, których wytwarzanie jest dla producentów nie opłacalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH