Prawnik: zwolnienie lekarskie nie powinno się opłacać

Statystyczny Polak spędził na zwolnieniu lekarskim średnio 5,5 proc. wszystkich dni roboczych. Statystyki te należą do jednych z najwyższych w całej Unii Europejskiej (średnia w UE wynosi ok. 4,2 proc.). Dlatego zwolnienie lekarskie nie powinno się opłacać. Trzeba obniżyć zasiłek chorobowy - uważa Sławomir Paruch, radca prawny z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Zgodnie z raportem departamentu statystyki i prognoz aktuarialnych ZUS w 2011 roku pracownicy w Polsce spędzili na zwolnieniach lekarskich łącznie niemal 140 mln dni, co spowodowało powstanie po stronie pracodawców i ZUS kosztów związanych z wypłatą wynagrodzenia i zasiłków chorobowych w wysokości przekraczającej 18,2 mld zł - przypomina Sławomir Paruch na łamach Dziennika Gazeta Prawna.

Eksperci szacują, że prawie jedna trzecia wszystkich zwolnień lekarskich jest fikcyjna, co oznacza generowanie po stronie ZUS i pracodawców nieuzasadnionych kosztów w wysokości przekraczającej 6 mld zł rocznie.

W Polsce wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oraz zasiłek chorobowy są jednymi z najwyższych w Europie. Tymczasem w tych państwach, gdzie występuje niższa wysokość zasiłków, mniejsza jest też liczba zwolnień lekarskich.

Istota problemu sprowadza się zatem do kwestii ekonomicznej opłacalności korzystania przez pracowników ze zwolnień lekarskich. Korzystają nader często, gdyż jest to po prostu opłacalne. - Nie mam wątpliwości, że jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie w Polsce niepożądanego zjawiska masowego nadużywania zwolnień lekarskich jest zmniejszenie wysokości wynagrodzenia i zasiłku otrzymywanego przez pracowników za czas niezdolności do pracy - stwierdza prawnik.

Więcej: praca.gazetaprawna.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH