Prawnik: ochrona dzieci jest ważniejsza niż tajemnica lekarska

Lekarz ma obowiązek zgłosić przypadek wykorzystania seksualnego dziecka w wieku poniżej 15 lat nawet w sytuacji, kiedy ofiara prosi go o zachowanie tajemnicy. Przepis nie dotyczy psychiatrów - powiedział adwokat Grzegorz Wrona.

W czwartek ( 13 lipca) wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego, która zwiększa karnoprawną ochronę dzieci - ofiar przestępstw. Nowelizacja m.in. nakłada na każdego obywatela prawny obowiązek zgłaszania do organów ścigania przypadków popełnienia ciężkich przestępstw wobec dzieci m.in. wykorzystania seksualnego. Do tej pory był to tylko tzw. obowiązek społeczny. Teraz za brak reakcji będzie grozić do 3 lat pozbawienia wolności.

Jak twierdzi Wrona, wejście w życie noweli zmienia sytuację lekarzy, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych posiądą wiedzę o tym, że skrzywdzone zostało dziecko poniżej 15 lat, w tym o czynach pedofilnych. Dotąd lekarzy obowiązywała ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, której art. 12 mówi, że jeżeli ktoś w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powziął podejrzenie o przestępstwie związanym z przemocą, ma obowiązek zawiadomić o tym policję.

- Jeżeli ktoś by nie dopełnił tego obowiązku, mogły być wobec niego zastosowane sankcje w miejscu pracy - mógłby na przykład zostać zwolniony. Od czwartku lekarzowi, który nie powiadomi organów ścigania o tym, że jego małoletni pacjent padł ofiarą pedofila, grozi kara pozbawienia wolności - zaznaczył Wrona.

Dodał, że obowiązek zgłaszania organom ścigania nie dotyczy wszystkich przestępstw związanych z przemocą wobec dzieci, tylko przestępstw związanych z przemocą seksualną. Ponadto - zdaniem Wrony - odpowiedzialność karna dotyczy tylko sytuacji, kiedy wiadomość o popełnionym przestępstwie jest wiarygodna, czyli lekarz nie otrzymał jej od osoby trzeciej albo w formie anonimowego donosu.

Jak podkreślił Wrona, obowiązek zgłoszenia przypadku wykorzystania seksualnego dziecka poniżej 15 lat obowiązuje lekarza nawet w sytuacji, kiedy sam pacjent prosi go o zachowanie dyskrecji.  Dodał, że mimo to "ochrona dzieci przed krzywdzeniem jest ważniejsza niż uszanowanie woli pacjenta".

Dodał, że przepis dotyczy też sytuacji, kiedy osoba dorosła zgłasza lekarzowi fakt, że była molestowana seksualnie w dzieciństwie. Wtedy też lekarz ma obowiązek zgłosić przestępstwo - nawet jeśli pacjent sobie tego nie życzy.

Jednocześnie Wrona zaznaczył, że "przepis nie dotyczy lekarzy psychiatrów, wobec których obowiązuje bezwzględny zakaz przesłuchiwania".

Inicjatorem nowelizacji kodeksu karnego w zakresie zwiększenia karnoprawnej ochrony dzieci był rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który propozycje zmian przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Do parlamentu zostały skierowane jako inicjatywa prezydencka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH