Uchwała rządu ustanawiająca tzw. plan B wpływa na podmioty zewnętrzne, a tego robić nie może - twierdzą niektórzy konstytucjonaliści. Rząd uważa jednak, że uchwała nie łamie konstytucji.

Część konstytucjonalistów neguje możliwość wprowadzenia planu B, czyli przekształceń własnościowych szpitali samorządowych w spółki prawa handlowego i uważa, że uchwała Rady Ministrów będzie miała wpływ na działalność SP ZOZ zamierzających przekształcić się w spółki w zamian za częściową spłatę długów.

Ponieważ będzie to jednocześnie zmiana w systemie ochrony zdrowia, naruszy ona art. 93 Konstytucji - twierdzą prawnicy-konstytucjonaliści.

Uważają przy tym, że uchwały Rady Ministrów mają charakter wewnętrzny, a nie prawa powszechnie obowiązującego. Są więc zobowiązujące dla członków Rady Ministrów, ale nie dla podmiotów zewnętrznych.  Obowiazują tym samym jednostki podległe ministrom.

Oznacza to konieczność ustalenia, czy SP ZOZ, które mają być objęte planem B, podlegają ministrowi zdrowia.

Ustalenia wymaga także, czy plan B nie będzie miał wpływu na inne niż SP ZOZ podmioty, które nie podlegają ministrowi zdrowia.

Z wątpliwościami, dotyczącymi ewentualnej niekonstytucyjności planu B nie zgadza się rząd, który uważa, że projekt uchwały nie dotyczy podmiotów zewnętrznych i twierdzi, że wszystkie czynności związane z planem przeskztałceń SP ZOZ w spółki  nie będą podejmowane na podstawie tej uchwały, a na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o ZOZ. Natomiast uchwała i przyjęty na jej podstawie program jedynie zakłada, że jednostki samorządu terytorialnego, które zdecydują się na plan B, będą mogły skorzystać z dotacji celowej.

Przeciwnicy planu B twierdzą, że lepszym niż plan B rozwiązaniem byłoby przygotowanie nowego projektu ustawy, która wprowadzałaby możliwość przekształceń SP ZOZ w zamian za częściowe umorzenie długów.

Resort zdrowia nie wyklucza takiej możliwości, ale po uzyskaniu już ostatecznej informacji na temat faktycznego zainteresowania przekształceniami.    

Warto tu dodać, że ostateczna wersja programu ma powstać do połowy kwietnia.

Kilka dni sprawa konstytucjonalności przekształceń wg. planu B była dyskutowana w mediach m.in. w związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który orzekł, że uchwała rady powiatu kluczborskiego z 2005 roku o likwidacji publicznego szpitala jest nieważna. Stanowisko NSA wywołało dyskusję i pytanie, jak taki wyrok wpłynie na losy przekształceń szpitali według rządowego planu B. - Nie wpłynie, bo sądy nie kwestionują uchwały powołującej spółkę - twierdzi Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH