Prawnicy nauczą lekarzy, jak mają sobie radzić z naciskami dyrektorów Prawnicy nauczą lekarzy, jak radzić sobie z naciskami dyrektorów. Fot. Archiwum

Mimo porozumienia zawartego przez ministra zdrowia z rezydentami, w wielu szpitalach ciągle będą występowały te same problemy i lokalne konflikty. Stała pomoc prawna dla rezydentów będzie jak najbardziej potrzebna, a inicjatywa jej szerszego zorganizowania padła na podatny grunt.

- Specjaliści czy rezydenci mają prawo być niezadowoleni z efektów, które osiągnęliśmy. Będą więc pewne sprawy negocjować z dyrekcjami i pomoc prawna z pewnością im się przyda - stwierdza Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy Porozumienia Rezydentów OZZL.

Czytaj: Jest sukces, lekarze rezydenci porozumieli się z ministrem zdrowia!

Chodzi o pomysł stworzenia w Polsce sieci takich prawników, do których rezydenci będą mogli zadzwonić z prośbą o darmową pomoc i konsultację. To inicjatywa prawników współpracujących od pewnego czasu z rezydentami. Prawnicy zwrócili się do swoich kolegów - adwokatów, radców prawnych - czy nie zechcą dołączyć się do akcji. Akcja trwa zaledwie od paru tygodni, a już dwa tygodnie temu odpowiedziało na apel organizatorów blisko 100 prawników z całej Polski.

Jak w praktyce prawnicy będą pomagać rezydentom? - Co do zasady rozwiązanie problemu będzie polegało na udzieleniu ustnej porady przez telefon, a w tych przypadkach, kiedy to nie wystarczy, prawnicy będą też lekarzy wspierać w bezpośrednich kontaktach z ich pracodawcą. Ale takich przypadków będzie mało - wyjaśnia mecenas Tomasz Popiołek-Janiec z Lublina, który pomaga rezydentom od września ub.r.

Mimo wszystko pewne sytuacje będą zapewne wymagały wyjaśnienia, negocjacji czy interwencji i trzeba będzie się spotkać z rezydentem czy pracodawcą. - Dlatego dzielimy zgłaszających się prawników województwami czy miastami, aby maksymalnie  zbliżyć ich do rezydentów - dodaje Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat z Warszawy, współinicjatorka akcji.

Klauzule, zakazy i potrącenia
Młodzi lekarze z pewnością będą chętnie korzystać z tej pomocy. - Bez względu na porozumienie z ministrem zdrowia, takie przypadki z jakimi miałem i miewam do czynienia do tej pory, niestety wciąż będą miały miejsce - stwierdza radca prawny Popiołek-Janiec.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH