W dobie kryzysu coraz więcej osób korzysta z L4 tylko po to, by nie zostać zwolnionym z pracy, a otrzymywać stałe przychody. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak uważać by nie podpaść pracodawcy i ZUS

Choroba może spowodować, że pracownik jest niezdolny do pracy. Otrzymuje wówczas zwolnienie lekarskie, które usprawiedliwia jego nieobecność w firmie (§ 3 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy - DzU nr 60, poz. 281).

W takiej sytuacji zatrudnionemu nic nie grozi. Chyba, że pracownik który choruje i ma zwolnienie lekarskie pracuje. Wtedy  pracodawca może mu wypowiedzieć umowę i to nawet w trybie dyscyplinarnym.

Zwolnienie lekarskie chroni pracownika przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę. Art. 41 kodeksu pracy zakazuje bowiem pracodawcy wypowiadania umów w razie usprawiedliwionej nieobecności w pracy osób zatrudnionych. Z takiego też przepisu korzysta coraz więcej zatrudnionych, chcąć uniknąć zwolnienia.

Jednak są pewne ograniczenia czasowe, które nie pozwalają pracodawcy zwolnić osoby przebywającej na tzw. chorobowym. Pracodawca może wypowiedzieć umowę w chwili, kiedy upłynął termin trzech miesięcy przebywania na zwolnieniu lekarskim, a zatrudniony pracuje u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy.

W sytuacji, kiedy pracownik jest zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (art. 53 k.p.). - ochrona trwa 272 dni (w tym 182 dni okresu zasiłkowego i 90 dni świadczenia rehabilitacyjnego), a przy gruźlicy 360 dni (270 dni okresu zasiłkowego i 90 dni świadczenia rehabilitacyjnego). Zatem pracodawca ma prawo wręczyć wypowiedzenie pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, dopiero gdy upłyną te okresy.

W czasie L4 pracownicy nie powinni pracować, nawet u swojego pracodawcy, ponieważ ten może wręczyć im wypowiedzenie.

Utrata zatrudnienia z powodu pracy na zwolnieniu lekarskim to najdotkliwsza kara. Ale  nie jedyna, która może nas spotkać.  Istnieje prawdopodobieństwo, że pracownik straci zasiłek chorobowy i to za cały czas choroby. Taki skutek przewiduje art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH