Szef Centrum Informacyjnego Rządu Jacek Filipowicz poinformował na początku sierpnia, że w drugiej połowie tego miesiąca premier Tusk spotka się z "maksymalnie szeroką" reprezentacją środowisk służby zdrowia, by porozmawiać o przygotowywanej reformie ochrony zdrowia.

Związkowcy i przedstawiciele medycznych samorządów zawodowych w lipcu skierowali do premiera list z prośbą o spotkanie. Stało się to po zakończeniu prac sejmowej komisji zdrowia nad ustawami zdrowotnym. Pracownicy ochrony zdrowia zarzucili wtedy koalicji "łamanie zasad dialogu społecznego, szerzenie nieprawdy i nieuwzględnianie wypracowanych wcześniej rozwiązań".

Przygotowaniem spotkania zajmuje się szef doradców premiera Michał Boni. Również premier zapewnił, że odbędzie się cykl spotkań z przedstawicielami związków zawodowych pielęgniarek i lekarzy.

Rozmów z premierem chce m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położonych.

- Przygotowane ustawy są niekorzystne dla naszego środowiska. W projekcie o przekształceniu szpitali pominięto m.in. zapis o minimalnych normach zatrudnienia pielęgniarek. Już od lat alarmujemy, że jest nas za mało, teraz może być jeszcze gorzej. Jeśli rząd nie zmieni tego projektu i nie wpłynie na podwyżkę naszych płac, to w Polsce zabraknie osób do opieki nad pacjentami. Na uczelniach już brakuje chętnych - powiedziała PAP we wtorek wiceprzewodnicząca OZZPiP Longina Kaczmarska.

Jak dodała Kaczmarska, jeżeli do spotkania z premierem nie dojdzie w najbliższym czasie, "pielęgniarki zastanowią się nad podjęciem bardziej radykalnych kroków".

Z kolei przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej OPZZ Urszula Michalska podkreśliła w rozmowie z PAP, że premier obiecał związkowcom, iż zaprosi ich na rozmowę między 18 a 24 sierpnia.

- Nie mamy żadnego sygnału, by w najbliższych dniach miało dojść do spotkania - mówiła.

Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman powiedziała PAP, że brak zaproszenia na spotkanie jest odpowiedzią premiera na list środowiska medycznego.

- Chcemy nakłonić rząd, by zrezygnował z zapisów, które są szkodliwe nie tylko dla pracowników służby zdrowia ale także dla pacjentów. Swoje niezadowolenie wyrazimy w piątkowej manifestacji organizowanej przez Solidarność na ulicach Warszawy" - podkreśliła Ochman.

Oprócz związków zawodowych o spotkanie z premierem zabiegają także prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł oraz prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH