Pracodawcy będą płacili za pierwsze 14 dni choroby pracowników, którzy ukończyli 50 lat, pod warunkiem że ich niezdolność do pracy powstanie po wejściu w życie nowelizacji tzw. ustawy zatrudnieniowej. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu prezydent podpisze tę nowelizację. Ma ona wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Od 15 dnia zasiłek chorobowy wypłaci ZUS. Niezdolność do pracy musi powstać po roku kalendarzowym, w którym ukończył on 50 lat. Takie nowe rozwiązanie jest przewidziane w art. 2 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu prezydent podpisze tę nowelizację. Ma ona wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia. Obecnie firma płaci do 33 dni choroby pracownika, a ZUS od 34 dnia. Ta zasada dotyczy wszystkich pracowników niezależnie od ich wieku.

Wątpliwości wśród pracodawców budzi sposób płatności za niezdolność do pracy pracownika, która powstanie przed dniem wejścia w życie nowelizacji, a zakończy się już w nowym stanie prawnym, czyli po jej wejściu w życie. Załóżmy, że nowelizacja zacznie obowiązywać 1 lutego. Pracownik będzie na zwolnieniu lekarskim od 27 stycznia przez trzy tygodnie. Powstaje pytanie, czy firma zapłaci za cały okres choroby, czyli za trzy tygodnie, czy tylko za 14 dni choroby.

Prawnicy są zgodni, że o sposobie płacenia za czas chorobowego decyduje moment powstania niezdolności do pracy.

- Jeśli powstała ona przed dniem wejścia w życie nowelizacji, to pracodawcę obowiązują obecne przepisy - mówi Przemysław Stobiński z CMS Cameron McKenna.

Dodaje, że gdy pierwszy dzień niezdolności do pracy przypadnie w czasie obowiązywania nowelizacji, wtedy firma musi stosować nowe przepisy.

Także zdaniem Anny Misiak z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy i Agnieszki Lechman-Filipiak z DLA Piper Wiater jest to jedyna możliwa interpretacja.

- Nie ma obowiązującego przepisu, który pozwalałby na inną wykładnię - mówi Agnieszka Lechman-Filipiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH