Pracodawcy RP: trzeba zwrócić uwagę na jakość świadczeń zdrowotnych

Jakość świadczeń zdrowotnych powinna znaleźć się w centrum uwagi szefa resortu w 2013 r. przy podejmowaniu decyzji dotyczących zmian w systemie ochrony zdrowia - uważają Pracodawcy RP. Według nich potrzebna jest m.in. ustawa o jakości w ochronie zdrowia.

- Zdecydowane otwarcie się na jakość w ochronie zdrowia, jej promocja, wsparcie finansowe oraz umożliwienie pacjentowi podejmowania świadomych decyzji leczniczych stanowią warunek uporządkowania systemu opieki zdrowotnej - podkreślił w czwartek (17 stycznia) na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.

Wyraził nadzieję, że resort zdrowia w 2013 r. przygotuje projekty ustaw m.in. o jakości w ochronie zdrowia, o decentralizacji NFZ, o zdrowiu publicznym, o dodatkowych ubezpieczeniach. Ocenił, że "rok 2012 - to rok stracony".

Według Pracodawców RP, to jakość opieki dla pacjenta, a nie forma własności szpitala powinna być głównym kryterium podziału środków publicznych na ochronę zdrowia pomiędzy placówki publiczne oraz szpitale prywatne.

Pracodawcy RP oczekują ponadto przygotowania rozwiązań w związku z wejściem w życie od października 2013 r. unijnej dyrektywy o prawach pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej zakładającej swobodny przepływ pacjentów i usług medycznych. Przypominają, że dyrektywa wymaga m.in. stworzenia portali Narodowych Punktów Informacyjnych, aby pacjenci mieli dostęp do informacji o jakości.

Pracodawcy RP wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szpitali Prywatnych (OSSP) postanowili wystąpić z własną inicjatywą utworzenia systemu informowania o jakości w ochronie zdrowia, który ma być skierowany głównie do szpitali prywatnych. Zamierzają przygotować kryteria oceny jakości uwzględniające np. stosowane technologie medyczne, leczenia powikłań, holistyczną perspektywę w postępowaniu klinicznym. Chcą utworzyć portal informacyjny oraz przyznawać specjalne emblematy, które ułatwią pacjentowi dokonanie świadomego wyboru placówki.

Eksperci Pracodawców RP zwracali uwagę na rolę szpitali prywatnych w systemie ochrony zdrowia. Według prezesa Centrum Kardiologii Józefów Jarosława Pinkasa "szpitali prywatnych nie stać na brak jakości, na powikłania, na robienie byle jak, byle czym". Ocenił, że są one korzystne dla systemu, ponieważ nie generują długów dla budżetu tak jak placówki publiczne, wydatki na inwestycje pochodzą z prywatnej kieszeni, a ponadto wprowadzają nowoczesne rozwiązania".

- Szpitale prywatne otrzymują kontrakty z NFZ na ok. 2 mld zł rocznie, co stanowi zaledwie ok. 3 proc. z całego budżetu NFZ wynoszącego 64 mld zł - mówił wiceprezes OSSP, dyrektor kliniki Okulus Krzysztof Macha. Dodał, że małe prywatne szpitale oferują szybsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta procedury, a ponadto potrafią leczyć taniej niż publiczne duże placówki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH