Pracodawcy RP proponują: niech ZUS ponosi większe koszty chorobowego

Pracodawcy RP oceniają, że pracownicy nadużywają prawa do zwolnień lekarskich. Aby zmniejszyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z absencjami chorobowymi postulują skrócenie czasu pobierania wynagrodzenia za okres choroby z 33 do 14 dni.

Przypominają, że proponowane rozwiązanie funkcjonuje już w odniesieniu do pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, są jednak zdania, że warto objąć tymi przepisami wszystkich pracujących.

Pracodawcy RP powołują się na dane firmy Work Service, z których wynika, że w 2011 r. absencje chorobowe kosztowały polskie firmy i ZUS ponad 18 mld zł. Przypominają, że koszty zwolnień lekarskich w przeważającej części pokrywają pracodawcy. Szacuje się, że tylko niespełna 2 proc. wszystkich zwolnień chorobowych przekracza 33 dni, za które wynagrodzenie płaci ZUS.

W ocenie Pracodawców RP konieczne jest też zapewnienie sprawnego i efektywnego systemu przeprowadzanych przez ZUS kontroli, ponieważ w przypadku przedsiębiorców takie uprawnienia są często zapisem tylko "na papierze". Zasadne jest więc wyposażenie pracodawców w większe możliwości kontrolne, a także przyznanie takiego prawa mniejszym pracodawcom.

Więcej: www.pracodawcyrp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH