Pracodawcy RP o wymogach dla szpitali jednego dnia

Ostatnie decyzje resortowe minister zdrowia Ewy Kopacz mogą, zdaniem Pracodawców RP, wyeliminować z rynku szpitale jednodniowe. Chodzi tu o podpisany projekt rozporządzenia zmieniający wymagania, jakie muszą spełniać szpitale jednego dnia, by ubiegać się o kontrakt z NFZ.

Jak twierdzą przedstawiciele Pracodawców RP nowe rozporządzenie wprowadza zmiany w zakresie składników bloku operacyjnego zespołu chirurgii jednego dnia, w którym wykonywane są świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego.

Zmiany, jak podają Pracodawcy RP, oznaczają zaostrzenie wymogów stosowanych wobec tego typu szpitali, będących w ogromnej większości ośrodkami prywatnymi. Samo zaostrzenie nie byłoby może dziwne gdyby nie fakt, że w wyniku rozporządzenia wymogi te są wyższe niż te zastosowane wobec wszystkich innych typów szpitali wykonujących procedury na podstawie umowy z NFZ.

Bliższa analiza decyzji minister zdrowia, według organizacji, wskazuje, że w przypadku wymagań dla szpitali jednego dnia nie skorzystano z możliwości, jakie daje inne rozporządzenie opisujące wymagania sanitarne i fachowe. Dopuszcza ono stosowanie pewnych wyłączeń, np. wspólnego pomieszczenia lub wydzielonego miejsca przygotowania pacjenta dla kilku sal operacyjnych. Tymczasem ze wspomnianych uproszczeń mogą korzystać bloki operacyjne należące do szpitali całodobowych. Kolejną trudnością jest nierealnie krótki termin wejścia w życie nowego rozporządzenia, co uniemożliwia dostosowanie szpitali jednodniowych do nowych wymagań.

Zdaniem Pracodawców RP, takie zapisy są niezrozumiałe, nieuzasadnione i powinny zostać natychmiast wycofane.

- Nowe zapisy rozporządzenia powodują ogromną  interwencję w struktury przestrzenne szpitali, a to wymaga wielu miesięcy przygotowań i remontów - podkreśla wiceprezydent Pracodawców RP, Andrzej Mądrala. - Tym trudniejsza jest to sytuacja, że jeśli nie zostanie przesunięty termin kontraktowania tych procedur o kwartał, może dojść do braku ciągłości wykonywanych procedur na przełomie roku - podkreśla wiceprezydent Mądrala, przypominając, że już dwa tygodnie temu Pracodawcy RP wystąpili z takimi wnioskiem do Ministra Zdrowia.

Zdaniem Pracodawców RP narzucone rozporządzeniem wymogi mogą doprowadzić do wyeliminowania z rynku szpitali jednodniowych.

Dyrektor Biura Prasy i Promocji MZ Krzysztof Suszek wyjaśnił, że przygotowane przez resort przepisy mają na celu zapewnienie jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym.

- Odpowiadają one wymaganiom określonym dla bloku operacyjnego w przepisach Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej - przypomniał Suszek.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH