Pracodawcy RP o projekcie zarządzenia ws. umowy o udzielanie świadczeń Fot. archiwum

Pracodawcy RP negatywnie zaopiniowali projekt zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Konsultacje projektu zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zakończyły się w czwartek (7 stycznia). Zdaniem Pracodawców RP należy zaprzestać prowadzenia nad nim prac ponieważ jest  zbędny, a ponadto może - przez usunięcie punktacji za certyfikaty ISO - obniżyć jakość świadczeń.

Projekt koncentruje się na trzech obszarach: wykreśleniu punktacji za posiadanie certyfikatów ISO, dodatkowej ocenie za współpracę z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a także na dodatkowym punktowaniu świadczeniodawców, którzy prowadzą badanie satysfakcji pacjenta. W ocenie Pracodawców RP te trzy zmiany w przedstawionej w projekcie formie są nie do zaakceptowania.

Zdaniem Pracodawców RP rezygnacja z oceny posiadania certyfikatów ISO może spowodować istotne pogorszenie jakości funkcjonowania podmiotów leczniczych - poprzez odejście od zawartych w tych normach standaryzacji z zakresu zarządzania, bezpieczeństwa danych osobowych czy standardów żywności.

Według Pracodawców RP pominięcie certyfikatów jest niespójne z dotychczasową polityką oceny ofert promowaną przez NFZ. Dotychczasowe wymogi wygenerowały bowiem istotne nakłady finansowe i organizacyjne po stronie świadczeniodawców. Wpłynęły przy tym na sprawność funkcjonowania podmiotów leczniczych - co bezpośrednio przełożyło się na jakość świadczeń medycznych oraz satysfakcję pacjentów. Certyfikaty ISO określiły standardy działalności w obszarach bezpośrednio dotyczącej usług medycznych.

Uważamy - piszą Pracodawcy RP w swoim stanowisku - że propozycja obowiązku badania satysfakcji pacjenta jest co do zasady słuszna i godna uznania, jednak niestety nie w formule zawartej w projekcie. W opinii Pracodawców RP zapis ten jest skrajnie nieprecyzyjny bowiem nie jest jasne według jakich standardów (brak wzoru formularza ankiety) ma być prowadzone badanie satysfakcji pacjenta.

Według Pracodawców RP nieprecyzyjny jest również zapis, zgodnie z którym świadczeniodawca będzie uzyskiwał dodatkowe punkty za współpracę z AOTMiT. Ocenie winna podlegać gotowość do pracy z AOTMiT, a nie faktyczne realizowanie umowy, za którą i tak podmiot leczniczy otrzymuje wynagrodzenie finansowe.

Ponadto nieakceptowalną praktyką jest przyjmowania projektów zarządzenia, które mają mieć moc prawną z datą wsteczną - zmienione zarządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. podczas gdy jego konsultacje zakończyły się 7 stycznia 2016 r.

W opinii Pracodawców RP należy powrócić do uwzględniania certyfikatów ISO wśród kryteriów oceny ofert o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a także utrzymanie dotychczasowej liczby punktów możliwych do uzyskania w obszarze jakości oraz wyższą wycenę punktową certyfikacji Ministerstwa Zdrowia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH