Pracownicy mają zapewnioną ochronę zdrowia, która jest gwarantowana dzięki odpowiednim normom prawnym. Pracodawca ma obowiązek stosować środki zapobiegające nie tylko chorobom zawodowym, ale również tym związanym z wykonywaną pracą, musi też zlecić pracownikowi wykonanie lekarskich badań profilaktycznych - przypomina portal rp.pl

– Do istotnych praw pracowniczych należy prawo do powstrzymania się od wykonywania pracy, gdy jej warunki nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Po drugie, gdy wykonywana przez niego praca zagraża innym osobom. Pracownik ma także prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, jeżeli powstrzymanie się od pracy nie usunęło zagrożenia - wyjaśnia dla rp.pl Ewelina Sokołowska, radca prawny z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło z Poznania.

Pracodawca ma obowiązki względem pracowników w zakresie profilaktycznej ochrony zdrowia. Do jego obowiązków w tej kwestii należą m.in. ocena, dokumentowanie oraz informowanie pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Pracodawca ma obowiązek stosować środki zapobiegające nie tylko chorobom zawodowym, ale również tym związanym z wykonywaną pracą. Do tego typu chorób należy m.in. grypa, zapalenie płuc, reumatyzm i alergie. W tym wypadku pracodawcy zostali zobowiązani do prowadzenia rejestru prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników oraz rejestru pracowników zatrudnionych przy takich pracach.

Pracodawca musi też zlecić pracownikowi wykonanie lekarskich badań profilaktycznych. Tego typu badaniom podlegają też osoby przyjmowane do pracy oraz pracownicy przenoszeni na stanowiska, na których występują szkodliwe dla zdrowia czynniki lub uciążliwe warunki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH