Praca: kobieta w ciąży przy komputerze nie dłużej niż 4 godziny W dzisiejszym stanie prawnym kobieta w ciąży nie może wykonywać pracy przy obsłudze monitorów ekranowych powyżej 4 godzin na dobę. Fot. archiwum

Nie emisja czy promieniowanie, ale wymuszona pozycja siedząca stanowi zagrożenie dla pracownic w ciąży - analizuje "Rzeczpospolita".

Praca kobiet w ciąży przed monitorem ekranowym podlega obecnie poważnym ograniczeniom. Przewiduje je rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom.

Ustawa nowelizująca k.p. (z 22 czerwca 2016 r.) zawęziła zakaz zatrudniania wszystkich kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia na zakaz wykonywania prac uciążliwych kobietom w ciąży i kobietom karmiącym dziecko piersią. Jednocześnie przewidziała zmianę przywołanego rozporządzenia do początku maja 2017 r.

Projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje diametralne zmiany związane z tym zagadnieniem.

W dzisiejszym stanie prawnym kobieta w ciąży nie może wykonywać pracy przy obsłudze monitorów ekranowych powyżej 4 godzin na dobę. Za czynnik szkodliwy uznawano promieniowanie emitowane przez taki monitor.

Projekt nowego rozporządzenia ustala w pierwszej kolejności, że to praca w wymuszonej pozycji siedzącej jest zagrożeniem dla ciężarnej, pomijając zupełnie kwestie różnych emisji czy promieniowania. Również dotychczasowy model pracy wyłącznie przez 4 godziny na dobę nie jest najlepszym środkiem możliwym do zastosowania w celu odciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.

Bardziej wymierne efekty można bowiem osiągnąć poprzez wprowadzenie częstszych przerw, zamiast skrócenia dobowego czasu pracy.

Więcej: www.rp.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH