Poznań: prokuratur ustali, czy za krytyczny stan pacjentki byli odpowiedzialni lekarze

Pacjentka Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu, opuściła lecznicę w stanie, który zagrażał jej życiu: z objawami ciężkiego zakażenia sepsą i po operacji wycięcia macicy, która była następstwem zakażenia. Sprawę bada prokuratura.

Do szpitala trafiła 1 września. Urodziła dziecko trzy dni później. Dzień przed porodem w dokumentacji medycznej lekarka, napisała: "dolegliwości nie stwierdzono, stan ogólny jest dobry". Kilka dni potem w karcie leczenia pojawił się wpis: "stwierdzono naciek zapalny". Konieczna była operacja. Kobiecie wycięto macicę. 10 września jej stan był tak poważny, że konieczne było przewiezienie jej do specjalistycznego szpitala - informuje Głos Wielkopolski.

Jak stwierdza dr Adam Mikstacki, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, pacjentkę przywieziono w stanie bardzo ciężkim. Wymagała natychmiastowego leczenia na oddziale intensywnej terapii. Stwierdzono u niej sepsę w takim stanie zaawansowania, że nastąpiły przerzuty na inne narządy. Na OIOM-ie przebywa do dziś.

Dyrekcja Szpitala Ginekologiczno-Położniczego nie chce komentować tej sprawy. Potwierdza jedynie, że kobieta była ich pacjentką i jej stan wymagał pomocy z zewnątrz.

Jak informuje Piotr Kotlarski, zastępca prokuratora rejonowego w Poznaniu, 22 września zostało wszczęte postępowanie w tej sprawie na podstawie kodeksu karnego. Przewiduje on odpowiedzialność karną sprawcy, który świadomie i umyślnie naraża osobę powierzoną opiece na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub dużego uszczerbku na zdrowiu.

W przypadku udowodnienia winy odpowiedzialni za krytyczny stan pacjentki mogą ponieść karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH