Poznań: odpis podatkowy zamiast do chorych, trafił do prokuratury

Prokuratura otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd wielkopolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Niedawno pisaliśmy o tej sprawie. Przypomnijmy, że Towarzystwo nie może wypłacić swoim sześciu członkom pieniędzy, bo ich nazwiska Ministerstwo Finansów przysłało na płycie CD, a kontrola skarbowa mogłaby zażądać "papierowej podkładki" pod wykonane przelewy.

– Pieniądze wpłynęły do stowarzyszenia, więc dlaczego nie są nam przekazywane? Może zostały wydane na coś innego? – zastanawia się w rozmowie z Polską Głosem Wielkopolskim Wojciech Bajorek, jeden z członków stowarzyszenia.

Władze wielkopolskiego PTSR uważają, że elektroniczne zestawienie nie daje podstaw do przekazywania pieniędzy na subkonta chorych.

– Próbowaliśmy mediacji, ale nie dało to efektu. Nie mamy wpływu na tę sytuację. Wszystkie oddziały stowarzyszenia mają pełną samodzielność. Jak widać dotyczy to także indywidualnej interpretacji przepisów – mówi Anna Gryżewska, zastępca sekretarza generalnego PTSR w Warszawie.

Bliscy i znajomi chorych złożyli w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu przywłaszczenia pieniędzy przez zarząd oddziału PTSR.

– Nie widzę podstaw do przekazania pieniędzy na subkonta członków stowarzyszenia. Uważam, że prokuratura podzieli moje stanowisko – twierdzi Jerzy Zawadzki, skarbnik PTSR w Poznaniu.

Powołuje się na pismo z Ministerstwa Finansów mówiące o tym, że elektroniczne zestawienie nie jest dokumentem księgowym. W tym samym piśmie jest jednak podane, że zestawienie to zawiera dane dotyczące kwot przekazanych przez podatników na nazwiska członków organizacji pożytku publicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH