Poznań: kilka godzin na ulicy, czekając na stwierdzenie zgonu Fot. PTWP

Policjanci czekali dwie godziny na jednej z poznańskich ulic na lekarza, który stwierdzi zgon mężczyzny. Resort zdrowia uważa, że jeśli niemożliwe jest ustalenie zgonu i jego przyczyny przez lekarza, leczącego chorego, to czynności te powinny być wykonane przez osobę, powołaną przez właściwego starostę.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, na jednej z poznańskich ulic funkcjonariusze policji czekali dwie godziny przy zwłokach mężczyzny zanim przyjechali prokurator z lekarzem z zakładu medycyny sądowej. Wcześniej kilka przychodni odmówiło przyjazdu lekarza do stwierdzenia zgonu.

Problem z przyjazdem lekarza do osób, które umierają poza szpitalem czy miejscem zamieszkania, celem stwierdzenia zgonu istnieje od lat. W Poznaniu taka sytuacja zdarza się ok. 20 razy w miesiącu, ale problem jest ogólnopolski. Winne są stare przepisy i brak instytucji koronera.

Więcej: www.gazeta.pl

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski 30 marca wystąpił do ministra zdrowia z wnioskiem o sprostowanie błędnych interpretacji dotyczących zasad stwierdzania zgonu i wystawiania kart zgonu, których autorem byli urzędnicy resortu za kadencji Bartosza Arłukowicza.

Chodziło o odpowiedź na interpelacje poselskie w tej sprawie, udzieloną przez byłego wiceministra Igora Radziewicza-Winnickiego, który stwierdził m.in., że to lekarze POZ są ''z urzędu'' zobowiązani do stwierdzania zgonu.

Ze stanowiska obecnego kierownictwa resortu zdrowia przesłanego Porozumieniu Zielonogórskiemu wynika, że jeżeli jest niemożliwe ustalenie zgonu i jego przyczyny przez lekarza, leczącego chorego w ostatniej chorobie, to czynności te powinny być wykonane przez osobę, powołaną przez właściwego starostę.

Czytaj też: www.federacjapz.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH