Poznań: ginekolodzy skazani za błąd w sztuce i nieumyślne spowodowanie śmierci

Na kary więzienia w zawieszeniu Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał w środę (10 października) dwóch znanych ginekologów. Lekarze zaniechali specjalistycznych badań i nie wykonali cesarskiego ciecia. Zmarła pacjentka i jej dwoje nienarodzonych dzieci.

Ordynator oddziału ginekologicznego Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Krzysztofa D. został skazany na osiem miesięcy więzienia, a starszy lekarz dyżurny tego szpitala Arkadiusz B. na rok więzienia. Obu lekarzom sąd zawiesił wykonanie kary na dwa lata. Każdy z nich musi też zapłacić 1 tys. zł grzywny.

Lekarze byli oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci, sąd nie znalazł jednak bezpośredniego związku między zaniechaniem działań ordynatora, a śmiercią kobiety i płodów, dlatego skazał ordynatora za błąd lekarski. Natomiast drugi z oskarżonych został skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci, ponieważ - według sądu - zaniechanie cesarskiego cięcia skutkowało bezpośrednio śmiercią kobiety.

Sąd nie wyznaczył kary dodatkowej w postaci zakazu wykonywania zawodu, bo opinie na temat pracy lekarzy są pozytywne.

W listopadzie 2006 r. 20-letnia Karolina M., będąc w szóstym miesiącu ciąży, trafiła do poznańskiej kliniki ginekologiczno-położniczej Akademii Medycznej, gdzie nie wykonano jej specjalistycznych badań, które mogły wykryć zagrożenie zdrowia jej i nienarodzonych dzieci.

Podczas pobytu w szpitalu obumarł pierwszy z płodów. Lekarze stwierdzili, że martwy płód nie zagraża życiu drugiego oraz matki i nie wykonali zabiegu cesarskiego cięcia. Po obumarciu drugiego płodu, kiedy stan zdrowia 20-latki znacznie pogorszył się i konieczna była jej reanimacja, wykonano zabieg wydobycia płodów, kobiety nie udało się jednak uratować. Zmarła trzy dni po przyjęciu do kliniki.

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH