Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pleszewie o kontrolach aptek

Kontrola warunków przechowywania szczepionek w aptece miała związek z sygnałami z punktów szczepień, dotyczącymi nieprawidłowego transportu szczepionki zakupionej przez pacjentów - wyjaśnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pleszewie.

Pleszewski sanepid odpowiedział na pismo Głównego Inspektora Farmaceutycznego, w którym Inspektor prosił PIS o wskazanie podstawy prawnej oraz zakresu przeprowadzanych kontroli w placówkach trudniących się obrotem produktami leczniczymi.

"W trakcie kontroli stanu sanitarno-technicznego i poboru suplementów diety skontrolowano dodatkowo ciągłość łańcucha chłodniczego dotyczącego preparatów szczepionkowych. Nie było naszym zamiarem podważanie zakresu działania i kompetencji Inspekcji Farmaceutycznej. Szczepionki są specyficznymi produktami leczniczymi, których przechowywanie i transport wymaga zachowania w/w łańcucha chłodniczego zapewniającego ich bezpieczne stosowanie" - odpowiada powiatowy inspektor sanitarny, Jolanta Ulatowska.

Wyjaśnia, że przeprowadzona kontrola miała związek z sygnałami dochodzącymi z punktów szczepień dotyczącymi nieprawidłowego transportu szczepionki zakupionej przez pacjentów: - Obserwujemy coraz większy udział aptek w dystrybucji preparatów szczepionkowych w naszym powiecie. Powodowało to brak pewności czy pacjent przechowywał i transportował szczepionkę prawidłowo oraz niepokój związany z możliwymi niepożądanymi efektami.

"Celem kontroli było jedynie sprawdzenie czy nie zostaje przerwany w/w łańcuch chłodniczy, czy apteka posiada specjalne opakowania termoizolacyjne, a także czy pacjent jest informowany o sposobie przechowywania i transportu szczepionki" - dodaje szefowa pleszewskiego sanepidu.

Przyznaje, że inspekcja postąpiła niezgodnie z przepisami ustawy Prawo Farmaceutyczne. Nadzór nad jakością i obrotem produktami leczniczymi oraz obrotem wyrobami leczniczymi w zakresie bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi przy stosowaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, znajdujących się hurtowniach farmaceutycznych, aptekach, działach farmacji szpitalne, punktach aptecznych i placówkach obrotu pozaaptecznego sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.

"Natychmiast odstąpiliśmy od dalszych kontroli ciągłości łańcucha chłodniczego w placówkach podlegających kompetencji Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Wszelkie informacje docierające do nas o nieprawidłowościach dotyczących preparatów szczepionkowych dystrybuowanych przez apteki, bezzwłocznie będziemy przekazywać nadzorowi farmaceutycznemu" - deklaruje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pleszewie.

Czytaj. http://www.rynekaptek.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH