Samorząd lekarski przygotował projekt ustawy o izbach lekarskich, który miałby zastąpić obowiązującą od 20 lat ustawę. Część z zawartych w nim propozycji znajdzie się w projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Postępowanie przed sądem lekaskim ma być jawne, a rola osoby dochodzącej swoich praw wzmocniona. Skazani lekarze będą też płacić kary finansowe.

- Dotychczas rola pokrzywdzonego, najczęściej pacjenta, była ograniczona - mówi Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. - W zasadzie pełnił on rolę świadka. Chcemy wzmocnienia jego pozycji tak, by mógł powołać swoich świadków i pełnomocników. Wracamy również do pomysłu wprowadzenia w skład sądu lekarskiego sędziów sądów powszechnych. Kiedyś takie rozwiązanie funkcjonowało.

Prezes NIL podkreśla, że obecnie procesy przed sądami lekarskimi odbywają się z udziałem wysokiej klasy prawników, a sędziom-lekarzom coraz trudniej poradzić sobie z proceduralnymi zawiłościami.

Projekt przewiduje również poszerzenie katalogu kar dla lekarzy. Dziś są to albo kary symboliczne, np. upomnienie lub nagana albo bardzo restrykcyjne, czyli zawieszenie lub pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Dlatego planowane jest wprowadzenie kar finansowych i różnego rodzaju ograniczeń w wykonywaniu praktyki lekarskiej od sześciu miesięcy do dwóch lat. Może to dotyczyć zarówno wykonywania pewnych czynności medycznych, jak i prowadzenia prywatnej praktyki.

- Chodzi o to, aby lekarz, który nie wywiązał się w sposób rzetelny ze swoich obowiązków, mógł być ukarany w sposób dotkliwy, ale aby nie odbierano mu możliwości rehabilitacji i dalszej pracy w zawodzie - wyjaśnia Konstanty Radziwiłł.

W ubiegłym roku Sąd Lekarski II instancji zasądził: 29 upomnień, 9 nagan, 4 czasowe zawieszenia prawa wykonywania zawodu oraz 41 uniewinnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH