Sejmowa komisja

W środę, 3 grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło to święto w 1992 roku, by zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych i konieczność ich integracji z resztą społeczeństwa.

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego przekazała w środę Palikotowi „Czarną księgę dyskryminacji“, przygotowaną w związku z potrzebą dostosowania polskiego ustawodawstwa do zapisów Konwencji NZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

W pierwszej kolejności - powiedział Janusz Palikot - komisja będzie chciała m.in. ułatwić niepełnosprawnym udział w wyborach (głosowanie przez pełnomocnika), a także funkcjonowanie w urzędach.

Sławomir Piechota (PO), przewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej przywołał sprawę uzyskania dowodu osobistego przez Janusza Świtaja, sparaliżowanego od 16 lat 33- latka z Jastrzębia-Zdroju:

- Okazało się, że (Świtaj) powinien mieć zdjęcie wykonane wyłącznie w ściśle określonych warunkach, chociaż było dla niego niemożliwym stanięcie przed fotografem w zakładzie fotograficznym. A potem jeszcze podpisanie i odbiór tego dowodu. Dopiero po wielu interwencjach urzędy „wymiękły“ i tak zinterpretowały te przepisy, że Janusz Świtaj ma dzisiaj dowód - opowiadał Sławomir Piechota, który porusza się na wózku inwalidzkim.

Janusz Świtaj w lutym ub. roku wnioskował do sądu o umożliwienie mu zaprzestania uporczywej terapii w razie śmierci jednego z rodziców opiekujących się nim stale od 9 lat w małym mieszkaniu na ósmym piętrze jastrzębskiego bloku. Jego apel odbił się echem w mediach, stając się m.in. przyczynkiem do dyskusji o losie sparaliżowanych osób w Polsce.

Prawie 50 milionów Europejczyków (i 10 proc. ludzi na całym świecie) jest dotkniętych niepełnosprawnością. W Polsce żyje 5,5 miliona osób niepełnosprawnych. Jak podaje ministerstwo pracy i polityki społecznej, 84 proc. z nich utrzymuje się ze świadczeń społecznych - rent, emerytur i zasiłków. Kolejne 8 proc. pozostaje na utrzymaniu innych osób, bo nie ma własnych środków na przeżycie. Tylko dla 8 proc. osób niepełnosprawnych praca stanowi główne źródło utrzymania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH