Posłowie zajmą się 16 listopada projektem dot. instytutów badawczych Posłowie zdecydowali o uzupełnieniu porządku obrad w środę (16 listopada) o projekt nowelizacji ustawy o instytutach badawczych, przygotowany przez grupę posłów PiS. Fot. Archiwum

Projektem pozwalającym ministrowi powołać i odwołać dyrektora instytutu badawczego m.in. bez rozpisania konkursu zajmie się w środę (16 listopada) Sejm.

We wtorek (15 listopada) wieczorem w głosowaniu posłowie zdecydowali o uzupełnieniu środowego porządku obrad o projekt nowelizacji ustawy o instytutach badawczych, przygotowany przez grupę posłów PiS. Musiało się odbyć się głosowanie, ponieważ podczas Konwentu Seniorów zgłoszono sprzeciw wobec wprowadzenia tego punktu do porządku obrad.

"Za" zagłosowało 225 posłów, 207 było przeciw, 2 się wstrzymało.

W Polsce istnieje 115 instytutów badawczych, w tym 17 określanych mianem "państwowych".

W lipcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o instytutach badawczych, która zwiększyła wpływ ministrów na wybór i odwoływanie władz podległych im państwowych instytutów badawczych (PIB) oraz składu rad naukowych. Obecnie zaproponowane zmiany dotyczą pozostałych, 98 instytutów badawczych. Ich zadaniem jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych ukierunkowanych na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce.

Celem projektu jest m.in. wzmocnienie nadzoru ministra w zakresie powoływania i odwoływania dyrektora instytutu i jego zastępcy, a także kwestii zawiązanych z bieżącym zarządzaniem instytutem badawczym w przypadku niepowołania lub odwołania dyrektora - czytamy w uzasadnieniu.

Zaproponowane zapisy mają również umożliwić skuteczny nadzór nad instytutami badawczymi, gdy "dyrektor nie sprawuje swojej funkcji w sposób należyty" - czytamy w uzasadnieniu. Nowela ma też dać możliwość uchylenia uchwał rady naukowej niezgodnych z przepisami prawa i statutem.

W myśl proponowanych zapisów minister nadzorujący ma mieć możliwość powołania i odwołania dyrektora instytutu badawczego bez udziału rady naukowej i rozpisania konkursu. "Takie rozwiązanie daje ministrowi większe możliwości dokonania właściwego wyboru osoby na najważniejsze stanowisko w instytucie, przez co gwarantuje najwyższą jakość kadry zarządzającej" - argumentują posłowie w uzasadnieniu noweli.

Dotychczas w przypadku odwołania dyrektora instytutu minister nadzorujący mógł wyznaczyć do pełnienia obowiązków dyrektora spośród jego zastępców. W myśl zaproponowanego zapisu minister będzie mógł wyznaczyć każdą osobę - również spoza instytutu - spełniającą dotychczasowe kryteria określone w ustawie. W projekcie wyłączono jedynie wymóg znajomości języka obcego. Według wnioskodawców wynika to z trudności technicznych w nagłym zweryfikowaniu tej umiejętności.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH