Posłowie komisji zdrowia pozytywnie zaopiniowali projekt nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym przewidujący zmiany w algorytmie określającym finansowanie wyjazdowych - wypadkowych zespołów pogotowia ratunkowego.

- Celem noweli jest wyrównanie dysproporcji finansowych między województwami, wynikających z liczby karetek - wyjaśniła jedna z autorek projektu, posłanka Elżbieta Łukacijewska (PO). Podkreśliła, że projekt zgodny jest z oczekiwaniami środowiska - zarówno osób pracujących w ratownictwie, jak i samorządowców, którzy odpowiedzialni są za zapewnienie odpowiedniej liczby karetek na terenie swojego województwa.

Obowiązujące wytyczne do określenia algorytmu odwołują się do liczby ludności, gęstości zaludnienia, konieczności dotarcia na miejsce zdarzenia w określonym czasie oraz liczby zdarzeń powodujących stan nagłego zagrożenia zdrowotnego na terenie poszczególnych województw.

W proponowanym w projekcie algorytmie z powodu niemożności określenia maksymalnego rzeczywistego czasu dotarcia na miejsce zdarzenia w poszczególnych województwach jest mowa o "maksymalnym normatywnym czasie dotarcia na miejsce zdarzenia określonym w ustawie". Ustalone w ustawie maksymalne czasy to 15 minut w przypadku miast powyżej 10 tys. mieszkańców i 20 minut w przypadku terenów poza tymi miastami.

Propozycja zawarta w projekcie uwzględnia także dwa nowe kryteria: liczbę zespołów ratownictwa medycznego ustaloną w wojewódzkim planie działania systemu i proporcję średniego kosztu zespołu podstawowego do średniego kosztu zespołu specjalistycznego.

Nowela ma jednak obowiązywać tylko w 2009 roku, ponieważ resort zdrowia pracuje nad nowelizacją, która uwzględni także szereg innych kwestii związanych z ratownictwem.

Ponieważ w przyszłym roku przeznaczonych zostanie dodatkowo 130 mln zł na ratownictwo, wraz ze zmianą algorytmu wszystkie województwa dostaną więcej środków na ten cel.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH