Posłowie komisji zdrowia pozytywnie zaopiniowali projekt nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym przewidujący zmiany w algorytmie określającym finansowanie wyjazdowych - wypadkowych zespołów pogotowia ratunkowego.

- Celem noweli jest wyrównanie dysproporcji finansowych między województwami, wynikających z liczby karetek - wyjaśniła jedna z autorek projektu, posłanka Elżbieta Łukacijewska (PO). Podkreśliła, że projekt zgodny jest z oczekiwaniami środowiska - zarówno osób pracujących w ratownictwie, jak i samorządowców, którzy odpowiedzialni są za zapewnienie odpowiedniej liczby karetek na terenie swojego województwa.

Obowiązujące wytyczne do określenia algorytmu odwołują się do liczby ludności, gęstości zaludnienia, konieczności dotarcia na miejsce zdarzenia w określonym czasie oraz liczby zdarzeń powodujących stan nagłego zagrożenia zdrowotnego na terenie poszczególnych województw.

W proponowanym w projekcie algorytmie z powodu niemożności określenia maksymalnego rzeczywistego czasu dotarcia na miejsce zdarzenia w poszczególnych województwach jest mowa o "maksymalnym normatywnym czasie dotarcia na miejsce zdarzenia określonym w ustawie". Ustalone w ustawie maksymalne czasy to 15 minut w przypadku miast powyżej 10 tys. mieszkańców i 20 minut w przypadku terenów poza tymi miastami.

Propozycja zawarta w projekcie uwzględnia także dwa nowe kryteria: liczbę zespołów ratownictwa medycznego ustaloną w wojewódzkim planie działania systemu i proporcję średniego kosztu zespołu podstawowego do średniego kosztu zespołu specjalistycznego.

Nowela ma jednak obowiązywać tylko w 2009 roku, ponieważ resort zdrowia pracuje nad nowelizacją, która uwzględni także szereg innych kwestii związanych z ratownictwem.

Ponieważ w przyszłym roku przeznaczonych zostanie dodatkowo 130 mln zł na ratownictwo, wraz ze zmianą algorytmu wszystkie województwa dostaną więcej środków na ten cel.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH