Posłowie o stawkach VAT na pakiety medyczne i szpitalny catering

Rządowy projekt zmian stawek podatku VAT budzi kontrowersje wśród posłów - szczególnie propozycja dotycząca opodatkowania pakietów medycznych dla pracowników oraz usług zlecanych przez szpitale firmom zewnętrznym.

19 stycznia sejmowa komisja finansów publicznych pracowała nad rządowym projektem zmian w stawkach podatku VAT. Kontrowersje wzbudziły zmiany dotyczące nieodpłatnego świadczenia usług. Niektórzy eksperci podatkowi ostrzegają, że wejście w życie nowelizacji mogłoby spowodować konieczność opodatkowania pakietów medycznych fundowanych przez firmy pracownikom.

Ministerstwo Finansów deklaruje, że zwolnienie z VAT zostanie utrzymane, a intencją zmian nie było opodatkowanie tych pakietów.

– Minister finansów ma delegację ustawową do wprowadzania w rozporządzeniu zwolnień z VAT i z takiej możliwości może skorzystać, jeżeli byłaby taka potrzeba. Można też wydać interpretację podatkową w tej sprawie – wyjaśnił wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Niemniej jednak posłowie proponowali uregulowanie spornej kwestii wprost w ustawie. Przy okazji opodatkowania usług medycznych pojawiła się dyskusja m.in. na temat podatku VAT od usług kupowanych przez szpitale, np. cateringu czy sprzątania. Poseł Stanisław Stec (SLD) pytał, czy szpitale, które mają zakontraktowane takie usługi od firm zewnętrznych, od 1 stycznia 2011 roku muszą płacić 23 proc. VAT.

Wiceminister Grabowski przyznał, że usługi outsourcingowe są opodatkowane, jeżeli nie są ściśle związane z usługami medycznymi. Obecna na posiedzeniu przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urszula Michalska powiedziała, że placówki ochrony zdrowia przez lata były namawiane, by wszelkie usługi niemedyczne wyprowadzać na zewnątrz.

– Od 1 stycznia znaleźliśmy się w sytuacji, gdzie zakład opieki zdrowotnej musi sam pokryć wzrost stawki z zerowej na 23 proc., bez wzrostu kontraktu z NFZ – mówiła. Dodała, że szpitale nie mogą VAT-u odliczyć, ponieważ nie są tzw. watowcami. 

W efekcie, po kilku godzinach prac, projekt przekazano do prac w podkomisji. Oprócz rozstrzygnięcia kwestii związanych z podatkiem VAT w ochronie zdrowia, podkomisja będzie musiała rozstrzygnąć, w jakim terminie zmiany fiskalne mają wejść w życie. Rząd zaproponował, by zaczęły one obowiązywać od 1 lutego 2011 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH