Posłowie: dom dziecka nie może być w jednym budynku z izbą wytrzeźwień lub placówką zdrowia Posłowie uważają, że dom dziecka nie może być w jednym budynku z placówką zdrowia

Dom dziecka nie może być w jednym budynku z izbą wytrzeźwień - to jeden z zapisów poselskiego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, który we wtorek (19 lipca) skierowano do podkomisji.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej, ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny skierowała go do dalszych prac w podkomisji, ponieważ występujący w imieniu wnioskodawców Leszek Dobrzyński (PiS) od razu zapowiedział zgłoszenie wielu poprawek.

Zdaniem autorów projektu pewnych placówek łączyć ze sobą nie należy. Argumentują, że celowo wyodrębniono różne rodzaje jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, kierując się specyfiką zadań które realizują, różnymi standardami usług oraz specyfiką świadczeniobiorców korzystających z ich usług.

Nie wiadomo, ile jest takich przypadków w skali kraju. Pytany o to przez PAP resort rodziny, pracy i polityki społecznej odpowiedział, że nie gromadzi takich danych. W ich posiadaniu - według ministerstwa - mogą być jedynie służby poszczególnych wojewodów, sprawujące kontrolę nad placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i wydają na ich prowadzenie stosowne zezwolenia.

W uzasadnieniu wskazano, że nie jest dobrym rozwiązaniem łączenie w jednym budynku i na jednym terenie placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej z takimi instytucjami jak np. domy pomocy społecznej.

Uwagi do projektu zgłosił m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Jego zdaniem - ze względu na rodzinny charakter placówki opiekuńczo-wychowawczej, która ma stwarzać dzieciom warunki najbardziej zbliżone do środowiska rodzinnego - uzasadnione wydaje się wprowadzenie niektórych ograniczeń w lokalizacji tych placówek opiekuńczo-wychowawczych.

RPD uważa, że nie powinno łączyć się ich z podmiotami leczniczymi czy izbami wytrzeźwień. - Uwaga ta dotyczy również placówek wsparcia dziennego. Nie powinno to jednak wykluczać lokalizacji w tym samym otoczeniu jednostek pomocy społecznej, oczywiście jeśli nie zagraża to bezpieczeństwu dzieci - ocenił Michalak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH