Porozumieniem zakończyło się dzisiejsze spotkanie dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu z Zarządem Zakładowej Organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Obie strony ustaliły warunki rozwiązania przekazanych 19 grudnia postulatów. Podjęto decyzje m.in. o zmodyfikowaniu procedury wyboru leków i zakupu sprzętu jednorazowego oraz zakupie sprzętu pomocniczego dla pielęgniarek.

W trakcie ponad 3-godzinnego spotkania, uzyskano akceptację strony społecznej dla kilku decyzji m.in. w 2009 roku, to szpitalna szwalnia będzie szyła ubrania robocze, zakupiony zostanie sprzęt medyczny ułatwiający pracę pielęgniarek. Natomiast kwestia negocjacji poziomu wynagrodzeń przebiegać będzie w normalnym trybie ustawowym, czyli od 15 lutego. Zgodnie z deklaracją strony związkowej wypracowane porozumienie zostanie w najbliższych dniach oficjalnie przyjęte przez zakładowy Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Obecnie – jak poinformował Mirosław Rusecki, rzecznik WSS – w proteście pozostają jedynie związki zawodowe pracowników obsługi technicznej m.in. Międzyzakładowy Związek Zawodowy Kolejarzy Śląskich. Rozmowy na temat zgłoszonych przez nich 18 grudnia postulatów, które w znacznej mierze pokrywają się z tymi dyskutowanymi dzisiaj, odbędą się na życzenie związkowców dopiero 14 stycznia. Pacjenci leczeni są w normalnym trybie. Do protestu nie przyłączyły się związki zawodowe lekarzy.

– W 2009 roku pierwszy raz gospodarka finansowa będzie prowadzona w oparciu o plan, w którego przygotowaniu uczestniczą wszyscy kierownicy komórek medycznych. Jestem przekonana, że to pomoże w ograniczeniu podobnych konfliktów w przyszłości – mówi Iwona Łobejko, dyrektor w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. – Osiągnięte porozumienie z pielęgniarkami, konstruktywny dialog z lekarzami oraz relatywnie korzystny kontrakt z NFZ pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH