We wtorek w Warszawie w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego przedstawiciele tej organizacji wraz z Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny podpisali porozumienie w sprawie edukacji seksualnej dzieci i młodzieży. Dokument podpisali także przedstawiciele innych organizacji, jak również lekarze. Sygnatariusze wzywają do wypracowania i wprowadzenia rozwiązań systemowych gwarantujących powszechny i obowiązkowy, dostosowany do wieku dostęp do wiedzy z zakresu seksualności człowieka, oparty na międzynarodowych standardach.

W myśl porozumienia „edukacja seksualna ma uwzględniać także aspekty kulturowe, etyczne i psychologiczne". Kształcenie w tej dziedzinie ma omawiać problemy związane z dojrzewaniem dziewcząt i chłopców, nowoczesnymi metodami i środkami zapobiegania ciąży, profilaktyką chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV/AIDS, postawami asertywnymi, prewencją przemocy seksualnej oraz promowaniem relacji partnerskich.

Dokument podpisały także Fundacja Dzieci Niczyje, Gender Studies UW, Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton", Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego z Londynu, Stowarzyszenie „W stronę dziewcząt" i Towarzystwo Rozwoju Rodziny oraz seksuolodzy dr Andrzej Depko, prof. Zbigniew Izdebski i prof. Zbigniew Lew Starowicz, pedagog dr Alicja Długołęcka, teolog prof. Stanisław Obirek oraz etyk prof. Magdalena Środa.

Przewodnicząca Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka zaznaczyła, że edukacja seksualna jest istotnym elementem profilaktyki zagrożeń w sferze seksualnej człowieka.

- Uważamy, że państwo ma zobowiązania wobec młodzieży i powinno jej taką wiedzę dostarczyć, również w myśl podpisanych przez Polskę umów międzynarodowych. Jednak mimo naszych wieloletnich wysiłków, w szkołach edukacji seksualnej z prawdziwego zdarzenia nadal nie ma. Dlatego cieszę się z tego porozumienia, ponieważ oznacza ono wspólne działanie partnerów zajmujących się tematyką młodzieży z różnych perspektyw, na rzecz nowoczesnej, zgodnej ze standardami międzynarodowymi, edukacji seksualnej w szkołach - powiedziała Nowicka.

- Porozumienie ma charakter otwarty i mam nadzieję, że liczba organizacji do niego należących się powiększy, także o osoby prywatne. Wychowanie seksualne jest naturalnym fragmentem tego, czym szkoła powinna się zajmować, ale chcemy w ten temat włączać także organizacje pozarządowe oraz rodziców. Nie chodzi nam tylko o prowadzenie akademickich dyskusji, ale chcemy, by to było sprowadzone do konkretnych wskazówek, jak takie zajęcia prowadzić i jak pomagać nauczycielom, zwłaszcza w małych miejscowościach - tłumaczył prezes ZNP, Sławomir Broniarz.

Jak zaznaczył, chociaż Związek podziela przekonanie, że człowiek ma prawo do informacji, także dotyczącej jego seksualności, to równocześnie uznaje i szanuje prawa rodziców do decydowania o udziale ich dzieci w zajęciach z edukacji seksualnej. Broniarz podkreślał, że ich celem będzie także zaproponowanie takich regulacji prawnych, które umożliwią rodzicom zapoznanie się z programem i materiałami do zajęć edukacji seksualnej oraz dających możliwość wypisania dziecka z takich zajęć.

Według zapowiedzi przewodniczącej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, sygnatariusze porozumienia dążąc do jego wprowadzania w życie planują spotkania z partnerami polityczno- społecznymi, m.in. ministrem edukacji narodowej, rzecznikiem praw obywatelskich oraz parlamentarzystami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH